У «Народному фронті» розповіли про варіанти співпраці з інвесторами у сфері енергетики
Угоди про розподіл продукції в галузі видобутку нафти і газу є більш вигідними для держави та інвесторів у порівняні з іншими механізмами залучення інвестицій, зокрема договорами спільної діяльності.
Таку думку висловила представник депутатської фракції «Народний фронт», член Комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Наталія Кацер-Бучковська під час комітетських слухань, передає прес-служба «Народного фронту».
Народний депутат зазначила, що угоди про розподіл продукції, з одного боку, дають більше гарантій інвесторам, які мають намір інвестувати у видобуток газу чи нафти в Україні, з іншого боку – захищають інтереси держави, а саме – надають Кабінету міністрів можливість контролювати діяльність видобувної компанії, в тому числі дотримання нею екологічних та технічних норм. Крім того, держава має можливість обирати найкращі технології для видобутку нафти чи газу.
«Фактично, це є більш взаємовигідний механізм з точки зору довгострокової перспективи розвитку галузі й залучення інвестицій», – наголосила Кацер-Бучковська.
За її словами, сьогодні видобувні компанії в основному працюють за договорами спільної діяльності, які є «досить загальними і не передбачають специфіки саме видобувної галузі», а також використовуються переважно на вже розвіданих родовищах.
«Договори спільної діяльності часто не захищають ні інтереси держави, ні інвесторів та мають багато простору для зловживань», – вважає парламентар.
На думку Наталії Кацер-Бучковської, угоди про розподіл продукції більше захищають інтереси обох сторін, оскільки, по-перше, вони передбачають, що кожен інвестор повинен пройти конкурсний відбір, по-друге в профільному законодавстві визначена ціла низка спеціальних умов стосовно того, яким чином будуть розроблятися надра та в подальшому використовуватися видобутий газ чи нафта.
«Угоди про розподіл продукції мають багато норм, які захищають інвесторів, зокрема певні податкові пільги, гарантії незмінності законодавства та валютні гарантії», – додала вона.
На переконання представника фракції «Народний фронт», всі договори спільної діяльності у видобувній галузі мають бути замінені угодами про розподіл продукції через те, що в цих угодах передбачена низка гарантій, перш за все для держави.
«Наприклад, в цій угоді можна передбачити, що видобуті нафта і газ будуть продаватися саме в Україні і за звичайними цінами, що є дуже важливим для забезпечення безперебійності поставок енергоносіїв в країні», –пояснила вона.
Крім того, за її словами, угоди про розподіл продукції передбачають розвиток інфраструктури на територіях, де видобуваються нафта і газ, а також створення там додаткових робочих місць.