У найближчі тижні гривня лише зміцнюватиметься до долара, - експерт
"Ситуацію щодо зміни курсу гривні до долара у тривалій перспективі сьогодні досить важко прогнозувати, оскільки вона залежить не так від України, як від ситуації на зовнішніх ринках", - заявив у коментарі ZAXID.NET економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.
Він поінформував: "За оцінками НБУ, дефіцит поточного рахунку зовнішнього платіжного балансу країни за перший квартал склав 3,5 млрд. дол. Якщо тенденція збережеться, то підсумком року дефіцит сягне близько 14 млрд. дол. Постає питання, чим його покривати. У попередні два роки дефіцит, хоч він і був менший, покривався за рахунок зовнішніх запозичень та прямих іноземних інвестицій. Сьогодні, зважаючи на насідки іпотечної кризи в США минулого року, зовсім не ясно, чи будуть позичати Україні, і якщо так - то в яких обсягах".
За його словами, девальвації гривні слід відтак очікувати не раніше осені.
Тим часом, у найближчі тижні гривня й далі буде міцною. "Ми спостерігаємо зміцнення гривні. Це видно на вивісках в обмінниках і за котуваннями на міжбанківському ринку. Це зумовлено у першу чергу тим, що Національний банк не викуповує валюту, й долар почав коштувати менше п’яти гривень. Гривня почала зміцнюватися. Вона зараз усім потрібна, вона в дефіциті, тому в короткостроковій перспективі ця тенденція продовжуватиметься", - прокоментував експерт.
О.Жолудь додав, що улітку, вірогідно, "долар коштуватиме менше п’яти гривень. При чому на ринку курс буде навіть нижчим, ніж офіційний. Це пояснюється тим, що улітку - період відпусток, і українці витрачають долари".
Проте, за словами експерта, ми можемо стати свідками того, що на кілька днів долар все-таки підстрибне. Цьому можуть посприяти розрахунки НАК "Нафтогаз України" із "Газпромом" за спожитий газ. "Розрахунки за газ дійсно можуть підсилити позиції долара в Україні. Однак інформація про те, коли саме і в яких обсягах проводяться такі розрахунки, є закритою. І тому тут залишається лише гадати. Так, перед Великоднем "Нафтогаз" збирав гроші за спожитий газ з промислових підприємств за перший квартал. Проте за першу декаду травня він ще не виходив на міжбанківський ринок для купівлі долара, щоб розраховуватися із "Газпромом".