Оранжерея у Стрийському парку не працювала майже 10 років. Її закрили, бо надто дорого було опалювати. Та зараз теплицю взялися відновлювати.
Металевий каркас та фундамент – єдине, що залишиться від старої конструкції. Хоча оранжереї понад півстоліття, метал зберігся, на диво, добре.
«Метал російський, такий ще нормальний. Звичайно, десь треба підчистити, підрізати, але якщо помалювати добре, обезжирити – буде стояти», – пояснює монтажник, який працює в оранжереї, Володимир Мурміль.
Вже поставили новий дах із полікарбонату, а по периметру конструкції будуть подвійні склопакети. Але найголовніше – це економна система опалення. У теплиці стояли газові котли – енергомісткі та малоефективні. Через це її закрили.
«Буде встановлено два твердопаливні котли по 40 кіловат кожен, ну і радіатори. Взагалі ж і одного котла достатньо, щоб опалити оранжерею, але на випадок аварії є ще один, щоби рослини не померзли. Так само, якщо будуть дуже великі морози, можна буде його запустити. Навіть якщо температура опускається нижче мінус 25 градусів, запускається другий котел і досягаємо тої температури, яка нам необхідна», – розповів виконавець робіт Василь Луць.
Опалювати оранжерею парк планує своєю ж сировиною.
«Скільки треба сировини для опалення теплиці, ми ще не знаємо, але в нас є аварійні дерева, є заактовані дерева, які йдуть під зріз, періодично відбувається санітарна обрізка. Так що, впевнений на 100%, що деревини для опалення оранжереї нам вистачить», – говорить майстер ЛКП «Зелений Львів» Володимир Буршта.
Та рослини в оранжереї з'являться не швидше весни або й літа. Над колекцією ще не думали. А що росло у старій теплиці, пам'ятає лише одна працівниця ЛКП «Зелений Львів».
«Були дві великих фіннікових пальми, араукарія, фейхоа, фікус був великий, агава у кутку стояла, також був лавровий лист. Ну і багато менших за розмірами теплолюбних рослин. Зараз всього вже і не згадаю», – зазначила озеленювач ЛКП «Зелений Львів» Тетяна Лучишин.
Чим поповнити нову колекцію – обіцяють запитати думку львів'ян. Тим часом, відновлення теплиці обійдеться місту у мільйон гривень.