У центрі Львова може зникнути унікальна пам'ятка 18 століття – палац Бесядецьких
До теми
Унікальна пам'ятка архітектури 18 століття –палац Бесядецьких – перебуває у жахливому стані й може завалитися у будь-який момент. Єдиний збережений львівський палац садибного типу знаходиться у самому центрі міста на площі Галицькій, 10. Зараз на реставрацію будівлі потрібно 50 млн грн. Національний університет імені Івана Франка, який вже більше 10 років є балансоутримувачем палацу, не має таких коштів.
«Палац належав італійцеві міському райці Карлові Гарані. Це був розкішний палац, довкола оточений великим парком, садами із зеленню та квітами», — розповідає історик Іван Сварник.
Палац належав і родині Бесядецьких, і польським магнатам Потоцьким, Комаровським і Бєльським, а в радянські часи тут відкрили обласну бібліотеку. В часи Незалежності книжки з палацу забрали.
Однак із 1934 року цей будинок не бачив жодної реставрації чи капітального ремонту. Тож від барокової розкоші зараз у палаці залишилось мало. У стінах будівлі дірки, провалена підлога і надщерблені барельєфи – реставрувати треба практично все.
Щоправда, університет спромігся залатати дах та укріпити вхід стяжкою. У деяких місцях ремонтники підсилили фундамент та приміщення у підвалі.
У Львівському національному університеті імені Івані Франка пояснюють: не втрачають надії знайти фінансування. Цього року чекають на відповідь від Міністерства науки і освіти. Адже палац подали на державний інвестиційний конкурс, а також – на грант від посольства США. Однак відповіді так і не отримали. В самого ж університету грошей на реставрацію немає.
«Дохідна частина університету за рахунок бюджетних коштів і спецфонду є трошки більше 100 млн грн. Тільки на зарплату і комунальні платежі нам треба 110 млн грн. Якщо не буде допомоги від держави, про якийсь розвиток говорити не доводиться», – розповів Василь Курляк, проректор ЛНУ ім. Івана Франка.
Міська влада вважає: університет має або відмовитись від палацу, або знайти гроші на його реставрацію.
«Вони якось не апелюють до області, бо це є обласна споруда, щоб профінансували бодай першочергові протиаварійні роботи. Відповідно місто не може втручатись у процес. Вони говорять, що в них буде якийсь інвестор», – пояснила Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища.
Та допоки шукають інвестора, палац все більше руйнується.А університет не має чіткого уявлення, як використовувати цю споруду після реставрації.