Угода з ЄС підштовхне до розвитку малий і середній бізнес в Україні, - експерт
Європейський Союз не настільки потребує Україну в економічному аспекті, наскільки прагне забезпечити комфортні, відкриті та приязні стосунки з сусідами. Натомість економіка України потребує європейського стандарту та модернізації реформ.
Таку думку на засіданні «Експертного клубу «Самопоміч» висловив експерт з європейської інтеграції Тарас Качка.
За його словами, «основний елемент в Угоді про асоціацію – зона вільної торгівлі. Завдяки Угоді Україна розвине ліберальні відносини з торговельними партнерами. Господарський потенціал держави дозволяє краще розвивати експорт, ніж внутрішній ринок».
Також він зазначив, що угода стане поштовхом розвитку малого та середнього бізнесу, особливо у прикордонній зоні.
Водночас цей поштовх може нести й негативні наслідки: «Прикордонна торгівля, яка, зазвичай, обмежується алкоголем, тютюновими виробами та дрібними товарами сприятиме непривабливому іміджу України», - зауважив доктор економічних наук, спеціаліст зі світових фінансів та міжнародної економіки Віктор Шевчук.
Водночас мер Львова Андрій Садовий розповів про досвід Польщі після її вступу до Євросоюзу та практичні переваги для міста, які може дати асоціація з ЄС: «Пригадую, у 2007 році приїхав до Львова президент Перемишля Роберт Хома, ми з ним мали товариську зустріч. Вони так багато коштів отримали на інфраструктурні проекти, що не було людського ресурсу, щоб їх реалізувати. Станом на 2006 рік країни Прибалтики, Польща і Чехія на інфраструктурні проекти отримали інвестування близько 2 тис. 400 доларів на одного мешканця. Ми чомусь в Україні про це серйозно не говоримо, але вся наша система інженерії, як правило, лишилася в спадок з часів Радянського Союзу і потребує дуже серйозної модернізації. І дешевше на сьогодні інвестувати кошти в модернізацію, аніж потім ліквідовувати наслідки техногенних катастроф».
Він додав, що чимало ремонтів у Львові відбувається за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку, а це означає, що всі тендерні процедури відбуваються за умовами Європейського банку: «Роботи проводять іноземні компанії, але вони, як правило, набирають у субпідряд наші організації, тобто гроші лишаються в хаті, але контроль здійснюють також іноземні компанії і це дає дуже великий гарант якості».
Нагадаємо, що в листопаді 2013 року на Вільнюському саміті Україна і Європейський Союз планують підписати угоду про асоціацію і зону вільної торгівлі. Литва неодноразово закликала голів країн Євросоюзу підписати угоду про асоціацію з Україною. За словами литовського політолога Томаса Янелюнаса, Україна є одним з найважливіших східних сусідів Євросоюзу і важливо не допустити повороту цієї країни в бік Росії.