Україна і Євросоюз узгодили список першочергових реформ
25 червня в Люксембурзі Рада зі співпраці України з ЄС затвердила перелік і план з виконання першочергових реформ, які потрібні для зближення з Європою. Під час зустрічі прем'єр-міністр Микола Азаров пообіцяв виконати всі зобов'язання перед ЄС. У відповідь єврокомісар Штефан Фюле зауважив, що для реалізації всього плану залишається мало часу, тому потрібно зробити більше, ніж було зроблено.
Як пише Коммерсантъ-Украина, головною проблемою стало те, що українська сторона сподівалася на зобов'язання, які вона безпосередньо брала на себе після обговорення. Однак європейці нагадали про більш широкий список вимог, які вони очікують побачити готовими вже 28-29 листопада.
"Документ (ПДА, прийнятий у 2009 році), як і колись, спрямований на підготовку України до імплементації УА. Крім цього, до нього ввели низку позицій з грудневого висновку Ради міністрів ЄС, де перераховані критерії готовності України до підписання угоди", – додав представник Брюсселя.
Згідно з оновленим документом, найбільше зміни торкнулися торгівлі, куди додали норму "визначення вартості одягу та інших виробів, що були у вжитку". Ще одні нововведення – експортні мита на легкові автомобілі.
При цьому з плану вилучили вимогу щодо перегляду закону про Нацбанк. Що стосується політики, було уточнено і доповнено пункт про реформу правосуддя, де політики нагадали про необхідність змінити Кримінальний кодекс згідно з нормами, наданими Венеціанською комісією.
Крім того, Київ відмовився виконувати зобов'язання щодо виборчого законодавства, а саме "забезпечити прозорі правила для збалансованого доступу учасників виборів до ЗМІ". На питання Миколи Азарова, чи зміг єврокомісар переконатися в тому, що в країні є свобода слова, Фюле відповів: "Свободу слова не можна визначити просто як можливість журналістів ставити питання. На жаль, це щось більше".
Європейські представники зазначили, що не втрачають надії на підписання Угоди, але заявили, що "без закону про прокуратуру, без закону про вибори і без демократичних довиборів у п'яти округах" українській стороні немає на що сподіватися.
Нагадаємо, президент Віктор Янукович прогнозує підписання угоди про асоціацію України і ЄС у листопаді.
10 грудня 2012 року Рада закордонних справ ЄС ухвалила висновки, в яких заявила про готовність підписати угоду про асоціацію з Україною до Вільнюського саміту "Східного партнерства", запланованого на листопад 2013 року, за умови прогресу у зміні виборчого законодавства, вирішенні проблеми вибіркового правосуддя та ліквідувати недоліки виборів Верховної Ради і провести низку реформ.
Нещодавно міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс і міністр європейських справ Данії Микола Ваммен заявили журналістам після зустрічі із президентом Януковичем, що Європа не має остаточного рішення щодо підписання угоди про асоціацію з Україною, і Україні ще багато чого необхідно зробити.