Україна подала до Високого суду Англії заперечення на російський позов щодо «боргу Януковича»
До теми
Україна у п’ятницю, 27 травня, подала до Високого суду Англії заперечення проти російського позову щодо боргу у $3 млрд, позичених за часів колишнього президента Віктора Януковича. Про це йдеться в спільній заяві Міністерства фінансів і Міністерства закордонних справ.
Позивач – компанія The Law Debenture Trust Corporation – звернувся до англійського суду від імені Росії в лютому 2016 року.
У запереченні зазначено, що договір про запозичення від 2013 року є недійсним і не підлягає примусовому виконанню. Україна вказує, що уряд не мав необхідної дієздатності на укладення угоди, яка порушувала встановлені в той час межі запозичень. Крім того, Україна вважає, що договір був укладений в результаті примусу з боку Росії, що здійснювалося протягом всього 2013 року з метою не допустити укладення Україною Угоди про асоціацію з Євросоюзом.
У зв’язку з цим, в МЗС та Мінфіні заявили, що Україна має намір рішуче захищати свою позицію в цій справі, і «такий захист є одним з елементів більш масштабної юридичної стратегії, спрямованої на залучення Росії до відповідальності за агресію і інші протиправні дії по відношенню до Україна, включаючи незаконну окупацію Кримського півострова».
Нагадаємо, Україна винна Росії $3 млрд за спірним облігаціями, які були випущені в кінці 2013 році як частина допомоги режиму Віктора Януковича в обмін на відмову від Асоціації з Євросоюзом. Президент РФ Володимир Путін обіцяв Януковичу $15 млрд, але через Євромайдан видав тільки $3 млрд.
У минулому році Україна реструктуризувала більшість євробондів, домігшись від приватних кредиторів списання 20% боргу. Однак Росія заявила, що вона офіційний кредитор, і тому пропозиція України є неприйнятною. Україна в свою чергу відкинула можливість погашення боргу без реструктуризації і ввела мораторій на його виплату.
1 січня Росія оголосила, що Україна не здійснила платіж у загальній сумі $3,075 млрд. Російська влада звернулися до компанії The Law Debenture Corporation plc і почала процедури, необхідні для подачі позову до англійського суду.