«В Італії вирішив заночувати у церкві, а мене розбудили і змусили помити підлогу»
Розмова із мандрівником Сінавером Сейтумеровим
8Витратити на подорож мінімум грошей, однак взяти від неї максимум. Такою формулу успішної мандрівки бачать ті, хто мріє сісти у літак чи автобус, дістатися до вимріяного місця, прогулятися вулицями досі незнайомого поселення чи розлягтися на березі моря. І як результат - набратись нових сил. Проте, коли настає час вибирати, більшість спокушається на гарячі поїздки у Єгипет, Туреччину чи Туніс, пояснюючи такий крок порівняно дешевою ціною та системою allinclusive. Однак сьогодні вистачає тих, хто віддає перевагу самостійно планувати свій маршрут. І часто такий спосіб подорожей дозволяє вигідно заощадити.
Львівський мандрівник зі Сімферополя Сінавер Сейтумеров у свої 23 вже об’їздив 40 європейських країн, побував в Алжирі і Марокко, а зараз готує себе до Балканського півострова. Напередодні чергової подорожі хлопець розповів ZAXID.NET про секрети дешевих мандрів, а ще згадав конфузи, що ставалися із ним під час таких поїздок.
Сінавере, перелік країн, у яких тобі вдалося побувати, справді вражає. Особливо, остання – Марокко. Як знайти «вписку» вдалося там?
Побачити пустелю я мріяв зі самого дитинства. Тому після Європи зважився на мандрівку у піщані краї. Я вибрав останнє перед Західною Сахарою село – Мхамід ель Джізлан, де проживає лише двадцятеро людей. І на сайті Couchsurfing-у ввів його у пошуку. Яким було моє здивування, коли на сторінці побачив лише один профіль, власник якого був в онлайні ще півроку тому. Проте я таки надіслав запит і зрадів, коли через два дні отримав на нього позитивну відповідь. Мій майбутній хост мене тільки застеріг, що дорога до поселення із перешкодами, інколи її немає зовсім. І справді, я понад добу витратив, аби дістатися до обраної точки з імперського марокканського міста Марракеш. Коли приїхав, то побачив хатинку із піску, в якій не було електрики та води, за останньою місцеві понад годину їдуть у сусіднє село. Та незважаючи на брак цивілізаційних зручностей, хлопець, у якого я знайшов «вписку», дав мені навіть свій павербенк. Так, я був у фактично безлюдному місці, проте вночі там чітко видно тисячі зірок, а повітря таке чисте, що здається: дихаєш не легенями, а всім тілом.
Марокко
Розумію, що мандрівка справді подарувала чимало вражень. Чи пробував бути «серфером» і в інших країнах?
Каучсерфінг – це стиль життя, а саме його гасло: «У вас є друзі з усього світу. Знайди їх» вже означає, що візит у дім зовсім незнайомої людини базується на довірі. Це сьогодні така спільнота об’єднує майже шість мільйонів мандрівників із понад 200 країн світу. А все почалося у 2000 році. Тоді американський студент Кейсі Фентон купив дешевий авіаквиток до Ісландії, проте ціни у самій країні його шокували, зокрема, на житло. Відтак хлопець розіслав понад тисячу листів тамтешнім студентам про те, що немає де жити і хоче, так би мовити, перекочувати у когось вдома. На таку пропозицію відгукнулися півсотні молодих людей, деякі не лише прийняли на ніч, а й навіть розповіли про життя ісландської столиці Рейк’явіка. Після повернення до Бостона тодішній студент вирішив, що на такі спонтанно-вражаючі пригоди повинен мати шанс кожен. Тому і заснував сайт. Власне, мета такого обміну, – це культурний досвід. Відтак ви маєте зацікавити вашого потенційного хоста, розповісти про ваші захоплення, таланти і звички, а головне – самому бути зацікавленим у тому, як живе місто чи село, куди збираєтесь. Завалитись до оселі й одразу попрямувати до ліжка – не варіант.
Під час мандрів Туреччиною
Свій перший досвід як каучсерфура я отримав у Стамбулі. Тоді вдалося знайти вписку у місцевого чоловіка, якого звали Атакан, він проживав в історичній частині міста Султанахмет. Зустрів нас із подругою, дав ключі від квартири та поїхав кудись на всю ніч. Ми були здивовані, що на кілька днів помешкання було у нашому підпорядкуванні. Натомість у Відні не так пощастило. Хлопець Антуан, у якого я захостився, відверто до мене залицявся, навіть запропонував спати на одному ліжку. Після того, як я дав йому чітко зрозуміти, що цікавлюсь лише дівчатами, він кинув на підлогу надувний матрац і навіть не запропонував чимось вкритися.
Часто мандрівникам немає де переночувати. Що робити, коли спіткала така халепа?
Якось вирішив злітати у Рим. Оскільки літак прибув до аеропорта у пізній час, я одразу пішов гуляти вулицями нічного міста. Після того, як втомився, подумав, де б то зупинитися. Оскільки ціна за ніч у найдешевших хостелах в італійській столиці (до слова, і У Парижі також), стартує від 20 євро, а це доволі недешево як на такий тип помешкання, вирішив заночувати у місті, бо мав каремат і спальник. Тоді здавалося, що вибрав далеко розташований від центру парк, знайшов там непримітне місце, вмостився і заснув. Прокинувся десь об 11 ранку від того, що збудили полісмени. Вони обурено говорили щось мені італійською, а після моїх пояснень, що я турист і не мав грошей на зупинку в хостелі чи готелі, дали пораду: обирати місцем ночівлі парк не варто, адже там велетенські щурі!
Італія
Другої ж ночі я натрапив на церкву. Там у вечірній час була служба, співав хор, та й у самому приміщенні тепло і затишно. Чим не місце для вписки? (сміється). Я ж знову-таки приліг на лавку і задрімав. І зранку, крізь сон, ще раз почув запальну мову цієї країни. Проте цього разу не від інспекторів, а від працівниці храму. Вона накричала на мене, взяла попід руку, а потім принесла відро, дала ганчірку і сказала: «Мий!» Самі здогадуєтеся, що довелося зробити у церкві вологе прибирання. Вже у сусідній Франції після конфузу з фокусниками мені довелося ночувати у поліцейському відділку. А все було так. Я підійшов до хлопців, які пропонували перехожим поставити на удачу цілих 50 євро, а потім ще відгадати, під якою із трьох посудин є кулька. Пофартить – до твоїх 50-ти докладуть ще 50 євро і в сумі матимеш сотню. Я тільки дивився на дійство. І тут ні звідки взялися поліцейські, зробили легкий розбій і забрали людей у поліцейський відділок. Але не тих, хто влаштували фокуси. Тримали вони мене там аж до 4-ої ранку.
Амстердам
Як щодо інших способів забронювати помешкання? У мережі є сайти, завдяки яким кімнату, а то й цілий будинок можна замовити заздалегідь, а бронь ще й потім безкоштовно скасувати.
Серед сайтів, на яких таку послугу можливо зробити, раджу Booking і Hostel Bookers. Вони комбінують найдешевші варіанти на дати, що ви їх обрали для подорожі. Ще є можливість орендувати апартаменти у когось із місцевих на сайті Airbnb. Здебільшого, такі люди відкриті і вони ще покажуть вам місто. Кімнату, зокрема у хостелах, раджу бронювати орієнтовно за місяць-три тижні до поїздки.
Часові терміни стосуються і лоукостів. Усе більше українців віддає перевагу польотам. Як вдало забронювати квитки в авіакомпаніях?
Оптимальний час для купівлі авіаквитка – це за місяць-два до подорожі. Хоча знаю людей, які бронюють їх за півроку-рік. Перед цим переглядаю сайти Skyscanner і Skypicker. Це своєрідні агрегатори, на яких можна комбінувати авіамаршрути. Тоді ціна вийде смішна. Наприклад, якось злітав з Берліна в Мілан за 160 гривень. Серед лоукостів віддаю перевагу таким як Wizzair та Ryanair, бюджетно вони літають із Польщі.
А після прибуття, приміром, у Бельгію чи Швецію, доведеться взяти таксі чи проїхатися автобусом.
Громадським транспортом не їжджу, у Європі він надто дорогий. Варіантом є купити проїзну картку, наприклад, на тиждень. Я ж одразу виходжу на трасу, піднімаю вверх великий палець і починаю стопити. Останні років зо п’ять це серед молоді мейнстрім. Мій перший досвід автостопу був у Грузії і Туреччині. Там дуже легко зловити автівку. Та й водії, які дізнаються, що ти не знаєш, де зупиняєшся на ночівлю, одразу пропонують тобі вписку у себе. Ще дорогою пригостять турецькими солодощами і місцевим чаєм. А коли ти заходиш у тамтешній будинок, бачиш кілька дітей, які радіють твоєму приїздові, то відчуваєш себе Сантою, та ще й таким, про якого всі турбуються, для якого готують розкішну вечерю, якого пригощають не традиційними молоком і печивом, а лукумом і пахлавою. Їхній смак пам’ятаю досі! До слова, сім’я, де зупинились, подарувала нам горнятка, пледи, коврики. Такими ж гостинними є і грузини. Як чують, що ти з України, одразу везуть тебе у хінкальню чи на хачапурі. До слова, в якій країні ви б не стопили, це варто робити в парі хлопець-дівчина, а ще бути одягненим у світле: по-перше, вас буде видно вночі, по-друге, ви психологічно притягнете до себе водіїв.
Берлін
Якщо слідувати твоїм порадам, то подорож справді може вийти бюджетною і багатою на враження. Відтак чим для тебе є кожна така мандрівка?
До подорожей я був інтровертом. І у бік екстраверта почав рухатись два роки тому, коли побував у тих же Грузії і Туреччині, а потім – у ще сорока країнах. Все це дуже сильно розвиває. Коли сидиш на одному місці, вкотре бачиш звичні для себе речі, цей світ так і сприймаєш. Якщо ж зважуєшся вийти із зони комфорту, все для тебе є новим – люди, мова, традиції тієї чи іншої країни. Ти збагачуєшся і після повернення побачене і відчуте стає багажем знань і безцінним досвідом.
ZAXID.NET також підготував кілька корисних лайфхаків для того, щоби зробити подорож бюджетною, а враження від неї – незабутніми:
Коли намагаєтеся знайти авіаквиток за вигідною ціною, заходьте з анонімної вкладки. Завдяки такому режимові перегляду сайти-агрегатори покажуть вам найдешевшу ціну.
Якщо прибули до обраного міста, не намагайтеся одразу замовляти таксі чи їздити автобусом. Це вдарить по гаманцю. Щоби відчути всю повноту життя поселення, пройдіться його вулицями або ж орендуйте велосипед. До слова, останнє вам легко буде зробити в Амстердамі, Копенгагені чи Стокгольмі.
Обирайте хостели із включеними сніданками. Це дозволить не лише зекономити гроші, а й дасть нагоду скуштувати місцеву кухню.
Харчуйтеся там, де й жителі міста, яке ви відвідуєте. Здебільшого, вони знають, де поїсти смачно можна за альтернативну ціну. Продукти купуйте у великих супермаркетах або ж на ринку. Там ціни, переважно, у рази менші, ніж у невеличких магазинах.
Якщо ж зважилися на каучсерфінг, не надсилайте потенційним хостам однакові запити. Пропонуйте не лише якийсь сувенір з України чи страви, які ми любимо готувати. Виграшним буде те, якщо зможете навчити хоста, приміром, гопака, або ж зробите йому чи їй безкоштовну фотосесію. Це буде знаком вдячності за те, що вони погодились прийняти вас у свій дім безкоштовно.