В Україні ми маємо два проекти, - голова Shell в Україні
Компанія Shell в Україні працює над двома проектами. Це договір про спільну діяльність із ПАТ «Укргазвидобування» та угода про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться в межах Юзівської ділянки. Про це в інтерв’ю, опублікованому на сайті «Український тиждень» розповів голова Shell в Україні Грехем Тайлі.
«Останній мінімальний розмір інвестицій протягом періоду геологорозвідувальних робіт, згідно з умовами конкурсу, – не менш як $200 млн. По спільній діяльності з Укргазвидобуванням рівень витрат такий самий. Ми є оператором в обох проектах. Усі рахунки проходять через мій фінансовий відділ. Компанія застосовує одні й ті самі стандарти по всьому світу. Підпорядковуємося низці досить суворих законодавчих норм, зокрема британського закону про боротьбу з корупцією. Скрізь у світі наші роботи проходять дуже ретельний аудиторський контроль», - розповів голова Shell в Україні.
Що стосується побоювань громадськості щодо екології, то Грехем Тайлі сказав: «Понад мільйон свердловин у Сполучених Штатах оброблено за технологією гідророзриву, якій більше ніж 60 років. Звіти щодо захисту довкілля в США свідчать, що не було зафіксовано жодного випадку забруднення питної води внаслідок її застосування».
Для наочності Грехем Тайлі описав процес видобутку сланцевого газу: «Під великим тиском у цільовий пласт через зацементовану свердловину закачується рідина, від чого в породі виникають мікротріщини, якими газ пересувається у свердловину, а потім на поверхню. Зазвичай рідина складається з 99% води й піску та 1% хімічних домішок. Вода потім викачується назад, а в тріщинах залишається пісок, що не дозволяє їм закритися. Хімічні домішки – це сполуки, які покращують реакції, інгібітори росту бактерій або рідини для обробки певних порід. Shell зобов’язується відкривати перелік хімічних домішок, які використовуються в технології гідророзриву, наскільки це дозволяють наші постачальники. Більшість із них застосовуються в харчовій промисловості або побуті».
Голова Shell в Україні пояснив, що люди занепокоєні тим, що в процесі проведення гідророзриву можуть бути забруднені водоносні прісні горизонти: «Я поясню, чому це малоймовірно, на прикладі свердловини Біляївська-400, яку ми вже зараз буримо спільно з нашим партнером ПАТ «Укргазвидобування». Проектна глибина свердловини становить більше ніж 5 км. А водоносні прісні горизонти містяться у верхніх шарах, до кількох сотень метрів. Газоносні ж пісковики, які є метою нашого дослідження, залягають на глибині від 2 до 5 км! Тріщини ж, які утворюються при гідророзриві, зазвичай мають довжину до кількох десятків метрів. Ці тріщини та водоносні шари розділяють кілометри гірських порід. Крім того, коли ми здійснюємо буріння верхніх шарів, що проходять через водоносні горизонти, то використовуємо не хімікати, а воду або розчин на повітряній основі. Коли пробурили цю верхню секцію, спускаємо сталеву колону, яку цементуємо. Потім у свердловині встановлюється кілька сталевих колон, які захищені шарами цементу, що робить неможливим сполучення рідини у свердловині з суміжними горизонтами, зокрема водоносними».
Він додав, що і для України згадана технологія не нова, тут вона використовується вже багато років.
Нагадаємо, депутати з фракції "Батьківщина" Арсен Аваков, Андрій Кожем’якін і Микола Томенко пропонують парламенту ввести тимчасовий мораторій на пошук, розвідку і видобуток вуглеводнів нетрадиційними методами. Вони мотивують це тим, що деякі екологічні дослідження показують, що видобуток сланцевого газу призводить до забруднення ґрунту, ґрунтових і підземних вод, викликають сейсмічну активність земної кори.
24 січня в Давосі було підписано угоду між компанією Shell і компанією "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобування сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях. Згідно з контрактом із компанією Shell щодо видобутку в Україні сланцевого газу, підписаним у Давосі, сім’я Віктора Януковича отримає в цій справі десятивідсоткову участь.