Як Львів очищався від Московського патріархату
ZAXID.NET Новини з Андрієм Дроздою
Релігійне життя Львова останні два тижні було насиченим без перебільшення історичними подіями, які коротко можна охарактеризувати як кінець присутності Московського патріархату у місті. Провокація із підпалом дверей церкви Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові, демонтаж незаконної церкви УПЦ МП та перехід Святогеоргіївського кафедрального собору того ж таки Московського патріархату до Православної церкви України – про ці події говорили львів'яни напередодні Великодня.
Сьогодні ведучий ZAXID.NET Новин Андрій Дрозда розповість про те, як Львів очистився від представництва Московського патріархату.
***
Вітаю, мене звати Андрій Дрозда. Ви дивитесь ZAXID.NET Новини. Говоримо про важливі теми цього тижня, а саме – як очищений від Московського патріархату Львів святкував Великдень.
Провокація з підпалом храму Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові мала на меті зіпсувати Великодні свята у Львові. На щастя, цього не вдалося зробити. Підпал відбувся у ніч на Страсну П’ятницю. Значної шкоди зловмисник не завдав. Спрацювала сигналізація і пожежні приїхали вчасно. Обгоріли хіба що бічні двері храму Української Греко-Католицької церкви.
Того ж дня поліція затримала палія, ним виявився 31-річний мешканець Закарпаття. Із ним працюють слідчі, хоча уже зрозуміло, що йдеться про замовну провокацію перед Великоднем.
Важливо відзначити, що цей підпал відбувся у часи загострення протистояння навколо православної церкви Московського патріархату. У Києві українській церкві повернули Лавру, а в багатьох містах і регіонах тривають процеси переходу громад від так званої УПЦ МП до ПЦУ.
Львів тут не став винятком. Нещодавно на тому ж Сихові демонтували незаконну споруду так званої церкви Святого Володимира, яку відвідували саме прихильники православ’я Московського патріархату. А на протести окремих львів’ян віряни цієї церкви відповідали, що вони «рускіє», і що це Україна почала війну. І все це відбувалося у Львові.
Споруду цієї де-факто російської церкви на Сихові демонтували тому, що вона з’явилася там незаконно, без дозволів і погоджень та ще й на захопленій ділянці.
А у центрі Львова поруч зі спорудою, де до 2017 року існував Російський культурний центр, таке собі гніздо дітей «освободітєлєй», донедавна теж проводила богослужіння церква УПЦ МП. Мова йде про Свято-Георгіївський кафедральний собор на вулиці тепер уже Героя України Тараса Бобанича «Хаммера», який загинув на війні проти росіян. До перейменування, це була вулиця Володимира Короленка – російського письменника українського походження. Навіть існує премія Короленка від Національної спілки письменників України за найкращий твір російською мовою в Україні.
І саме на колишній вулиці Короленка за останній час відбулися важливі процеси дерусифікації Львова. Майже шість років тому Російський культурний центр припинив свою підривну діяльність і відтоді там працює Будинок українського воїна. Восени минулого року вулицю Короленка перейменували на вулицю Тараса Бобанича, але на ній залишався ще один форпост російського впливу у Львові. І це була церква Святого Георгія.
Цей процес супроводжувався незначними сутичками і провокаціями на подвір’ї храму, але достатньої кількості тітушок, щоб повернути історичний процес назад у російської агентури не знайшлося.
Водночас головний представник УПЦ МП у Львові, а саме митрополит Львівський і Галицький Філарет Кучеров, наполягав, що його громада не переходила до ПЦУ, що це зробили якісь невідомі люди. Однак це його особиста позиція, а реєстрація статуту нової парафії великомученика Георгія ПЦУ на вулиці Тараса Бобанича «Хаммера» відбулася успішно.
Ось таким чином Львів остаточно позбувся присутності Московської церкви у місті, однак у регіоні громад УПЦ МП ще доволі багато. Минулого року їх офіційно було близько сорока. Очевидно, що процеси переходу цих громад до ПЦУ триватимуть і далі, а у Львівської області є всі шанси стати першим регіоном, вільним від московської церкви. Бо маємо якраз той випадок, коли питання релігії і віри стають інструментом окупації серця в розуму тисяч людей, а зрештою і всієї країни.
Ви дивились Новини ZAXID NET. До наступної зустрічі.