З теленовин українці отримують змодельовану на Банковій дійсність, - експерт
«Існуючий режим взяв курс на побудову однопартійної системи, бо однопартійна система, тим більше закрита, - це завжди зручно, щоб без суспільства вирішувати свої приватні справи. З цією метою будується відповідна інформаційна вертикаль. Ігор Шувалов, що працює на Банковій, керує тим, що називається інформаційний простір країни. Його люди придумують «месиджі», потім ці «месиджі» звучать в ефірах», - заявив 24 листопада під час круглого столу у Львові «Джинса» і журналістські стандарти» медіа-експерт, голова правління МГО «Інтерньюз-Україна» Костянтин Квурт.
К.Квурт додав: "Усі дослідження доводять одну річ, що до 80% українців говорять, що більшість інформації отримують з телебачення. Уже доволі довго проводиться моніторинг дотримання журналістських стандартів у новинах загальнонаціональних телеканалів. Його результати вказують, що на переважній більшості телеканалів переважна більшість українців отримує картинку, яка дуже сильно відрізняється від дійсності. Фактично суспільству пропонується змодельована дійсність, змодельована цією людиною.
Медіа-експерт Отар Довженко своєю чергою зазначив: "Громадська організація "Телекритика" проводить моніторинги дотримання професійних стандартів журналістики в новинах центральних телеканалів ще з 2002 року. Новини оцінюються за шістьма критеріями: баланс точок зору, оперативність, достовірність (посилання на джерела), відокремлення фактів від коментарів, точність, повнота представлення інформації".
За його словами, кількість порушень завжди йшла за синусоїдою: у передвиборчий період їх кількість зростала, а в "мирний" період - зменшувалася. Така ситуація тривала впродовж останньої п’ятирічки. "Ми говорили, що найбільшою проблемою є "джинса" - замовні матеріали. Так було до початку цього року, до перемоги Януковича. Після перемоги Януковича, здавалося, що синусоїда порушень піде в низ, але ні, вона йде вгору увесь 2010 рік під досить крутим кутом. З кожним місяцем кількість порушень у новинах зростає", - зазначив О.Довженко.
О.Довженко додав: "В останні місяці порушення мають дещо інший характер, що змушує нас зробити висновок, що "джинса" не є головною проблемою. Для загальнонаціональних телеканалів – це проблема другорядна. Ті порушення, які ми спостерігаємо зараз, – це наслідок централізованої інформаційної політики з одного боку, але також наслідок тотальної політично зумовленої самоцензури. У тому сенсі, що журналісти і їх керівники отримують настанови щодо певного позитивного ставлення до влади. Ця самоцензура заснована на абстрактних загальних вимогах. Вона страшенно небезпечна, бо повністю зв’язує журналістам руки. Якщо ти сам маєш вигадувати, як маєш любити владу,то вияви цієї любові можуть бут страшними".
За словами медіа-експерта, проявляється ще один загрозливий симптом – постійне зростання замовчування важливої інформації. "З місяця в місяць стає усе більше важливих новин, фактів, думок, позицій, які взагалі не доносяться до аудиторії теленовин, або доносяться тільки одним-двома каналами. Якщо ми бачимо винятки, то це 5 канал і СТБ. Усі інші мовчать хором. Найбільш дисципліновано хором мовчать телеканали з першої трійки нашого антирейтингу – Інтер, ІСTV, Перший національний", - заявив О.Довженко.
Він навів приклад висвітлення проблематики прийняття Податкового кодексу. "Більшість телеканалів говорили про Податковий кодекс пунктирно, загально. Лише пара каналів намагалися пояснити, в чому проблематика. Також зникли з новин коментарі експертів-економістів та політологів, а ще рік тому вони були невід’ємною частина будь-якого випуску новин", – прокоментував О.Довженко.
Він підсумував, що в останній період у випусках щоденних теленовин у праймовий час впродовж тижня на таких каналах, як Інтер, Перший національний, ICTV, сюжети, присвячені політиці чи великій економіці, без порушень журналістських стандартів взагалі не відбуваються.