Standard&Poor's: Росія ушестеро завищила газовий борг України
Експерти міжнародного рейтингового агентства Standard&Poor's оцінювали можливі санкції до Національної акціонерної компанії (НАК) "Нафтогаз Україна" за недобір газу 2012 року за контрактом з "Газпромом" у розмірі 1,2 млрд дол., а не в виставлені російською стороною 7 млрд дол.
"В рамках чинного договору (заснованого на принципі "бери або плати") "Нафтогаз України" зобов'язаний сплачувати певний обсяг постачань газу від "Газпрому" незалежно від того, чи використовує він цей газ... Враховуючи невибраний обсяг газу розміром 2,8 млрд куб. м, і рівень цін на газ (424 дол./тис. куб. м), ми думали, що до кінця 2012 року розмір вимог "Газпрому" до "Нафтогазу" може досягти 1,2 млрд дол.", - відзначається в аналітичному звіті агентства.
У тому ж звіті, датованому 23 січня, також міститься припущення, що 2013 року сума претензій може збільшитися до більш ніж 5 млрд дол.".
Експерти S&P оцінювали обсяги постачання газу "Газпромом" в Україну 2012 року на рівні 30 млрд куб. м. Натомість мінімальний обсяг газу, який "Нафтогаз України" зобов'язаний відібрати за принципом "бери або плати" в 2012 і 2013 роках – 32,8 млрд куб. м, зазначили у рейтинговому агентстві.
Нагадаємо, Україна торік скоротила імпорт природного газу на 26,5% (на 11 млрд 863,9 млн куб. м) порівняно з 2011 роком - до 32 млрд 939,3 млн куб. м.
Практично весь цей обсяг газу імпортований з Росії НАК "Нафтогаз України" і підконтрольної Дмитру Фірташу OstChem Holding Limited (Кіпр). Близько 55 млн куб. м склав природний газ, імпортований НАК у листопаді-грудні реверсної схемою згідно з контрактом з RWE (Німеччина).
Російський "Газпром" виставив НАК "Нафтогаз України" рахунок на суму близько 7 млрд дол. за недобір природного газу 2012 року, виходячи з передбаченої контрактами вимоги take or pay. Водночас у держхолдингу підкреслюють, що компанія в повному обсязі сплатила за отриманий від російської компанії газ за раніше виставленими рахунками. При цьому "Нафтогаз України" неодноразово повідомляв російській компанії про намір знизити закупівлі природного газу 2012 року.