10 українських заробітчан, яких затримали на кордоні, подали до суду на Німеччину
Українські заробітчани - восьмеро жінок та двоє чоловіків з Львівщини, яких 26 травня минулого року було затримано в Німеччині на кордоні з Польщею у пункті пропуску Герліц, подали до суду на державу Німеччина через неправомірну депортацію, хамське ставлення до людей з боку правоохоронців, які їх затримували. Люди вимагають від німецької сторони скасувати депортацію, штрафні санкції, компенсувати моральні збитки і, про що затримані наголошували неодноразово, вибачилися за свої дії. Про це 26 травня вони повідомили під час прес-конференції у Львові.
Як розповів під час прес-конференції керівник ініціативної групи людей, які їхали з офіційної роботи з Іспанії 26 травня минулого року, Василь Вовчанський, їх історія розпочалась з того, що кожен, прочитавши оголошення чи довідавшись від знайомих про те, що фірма "Львівінтуртранс" працевлаштовує на роботу (робота полягала у зборі врожаю полуниці) в Іспанії. Люди звернулися на фірму, яка оформила документи, отримавши за свої послуги від кожного заробітчанина по 3 тис. грн, ще 150 євро фірма взяла за оплату дороги. "Нам пояснили, що перший раз ми поїдемо на роботу на три місяці і маємо повернутися у вересні для роботи терміном на 10 місяців, після цього ми знову мали повернутися в Україну, а згодом вже на довший термін залишитися працювати в Іспанії. При цьому ми щомісяця сплачували до Пенсійного фонду Іспанії 80 євро", - пояснила одна з постраждалих, Тереза. Зарплата в Іспанії для наших заробітчан становила 800 євро.
Всі постраждалі зазначають, що власник ферми, де вони працювали, ставився до них добре і пропонував залишитися працювати, не повертаючись на батьківщину. "Ми не хотіли порушувати закону. Зателефонували до фірми. За нами обіцяли вислати автобус, але його не було, тоді ми вирішили повернутися самі. На німецько-польському кордоні нас заставили вийти з автобуса, викинули наші чемодани, провели огляд і затримали, одній жінці порвали паспорт. Жодної реакції на наші звернення щодо "права на дзвінок" реакції не було, нам сказали, що працівники українських дипустанов, коли бачать цей номер телефону, просто не беруть слухавки. Нам повідомили, що у нас неправильно оформлені візи - віза у нас відкрита з правом одноразового транзиту через п’ять країн і повертатися з Іспанії ми мали літаком чи відкривши транзитну візу, зараз ми перетинаємо шосту країну, хоча наші працедавці в Іспанії дізнавались, чи нам не потрібно відкривати транзитної візи, на що їм відповіли, що не потрібно. Німеччина трактує закон ЄС інакше, незважаючи на те що Польща на той час вже була країною ЄС", - пояснив В. Вовчанський.
Далі, за словами потерпілих, суд постановив затримати їх на 10 діб. Скористатися "правом дзвінка" людям так і не дали можливості. "Нас, чоловіків, було доправлено до тюрми, де було проведено повний огляд, вибачте за слова, але заглядали, куди хотіли, такий самий огляд у відділку було проведено для жінок. Гроші у нас відібрали, загалом це близько 10 тис. євро. Їсти нам практично не давали", - розповів В.Вовчанський. За 1,5 доби затриманих під охороною і із забороною розмовляти депортували з Берліна літаком.
Всі звернення постраждалих до офіційних структур, у тому числі МЗС, нічого не дали, лише після статті в одному з друкованих видань, правозахисник Ольга Самборська сама запропонувала постраждалим допомогу у відстоюванні честі та гідності. Правозахисна організація Amnesty International до цього часу оплачувала послуги адвокатів, які займаються цією справою у Німеччині, зараз у такій оплаті людям відмовили. "Першу апеляцію суд не взяв до уваги. Після другого подання суд скасував рішення про депортацію щодо заробітчан, але лише четверо жінок можуть нею скористатися. Інші мають заплатити штраф. Його нараховано за наше отримання, депортацію і так далі. Кошти нам так і не повернули, їх, як кажуть, витратили на дорогу. У всіх нас вилучили приблизно однакову суму, але штрафи нараховано різні - від 200 до 1000 євро. Коли ми їх не оплатимо, то нам накладуть пеню. Також ми маємо сплатити 290 євро судові видатки, хоча відповідно до німецького закону, коли це стосується соціально незахищених людей, ці кошти має оплачувати держава. Як нам пояснили, у Німеччині так звикли ставитися до наших громадян і рішення суду щодо скасування депортації це надзвичайно великий прогрес", - додав постраждалий