Американські міфи. Навчання, медицина, транспорт
Операція на нозі з використанням імплантантів зі спеціального металу коштує 75 000, візит до дантиста – не менше 500 доларів. 43% американців не мають медичного страхування, тому що це дорого.
Навчання
На освіту Америка виділяє 36,2% від ВВП, в Україні цей показник - 6,4%. Навчання середньостатистичного школяра обходиться державі у 11 152 долари щорічно. Рівень школи залежить від району, в якому ви живете. У респектабельному, де надходить більше податків, школи значно кращі. Якщо ви не маєте змоги або бажання доставляти дитину до alma mater власним авто, то його відвозить і привозить шкільний автобус. Шкільна програма багато в чому простіша за українську. В навчальному процесі чимало уваги приділяється свободі особистості, можливості вчитись у грі.
Пересічні американці часто продовжують навчатися навіть у дорослому віці, бо додаткова освіта забезпечує більші заробітки. Багато громадян змінюють місце роботи завдяки новоотриманій освіті, навіть у передпенсійному віці. За даними організації Employment Policy Foundation, ступінь бакалавра дозволяє його власникові за 40 років додатково заробити 2 мільйони доларів. Доктор наук за цей період додатково отримує 2,8 млн доларів.
За даними Держдепартаменту США, в американських вузах отримали освіту або пройшли стажування 46 діючих і 165 колишніх керівників різних держав, навчалися 28 нобелівських лауреатів. Середня освіта в Америці безкоштовна, але існують привілейовані школи з платним навчанням. До дитячого садочку дитину можна віддати лише з трьох років. У більшості з них послуги дуже дорогі. Ви маєте потратити на своє чадо 1-2 тисячі щомісячно. Матері-породілі, зазвичай, перебувають у післяпологовій відпустці дуже недовго - 3-6 місяців. А далі наймають бейбі-сіттер.
У вузах навчання платне, але існують способи отримання позик від державних та недержавних установ. Цим користуються більшість студентів. До десятки найкращих ВИШів Америки належать Гарвардський, Прінстонський, Йєльський, Пенсильванський, Колумбійський, Стенфордський, Дюк університети та Каліфорнійський і Массачусетський технологічні інститути. Щорічно США витрачають 1,2 млрд доларів на міжнародні наукові обміни.
Разом з тим, опитування служби Gallup показало, що 85% населення вважає проблеми освіти у США одними із найбільш болючих.
Медицина
Охорона здоров'я - гостра проблема США. Лікувати тут вміють. Приклади - порятунок української дівчинки Насті Овчар, операція на серці Борису Єльцину і т.д. Але, як каже мій знайомий, «вони вміють пришити на місце відірвану голову, але не можуть без комп'ютера діагностувати нежить». Вузька спеціалізація місцевих лікарів гідна подиву. Одного разу приятельці відмовили у лікуванні застуди лише тому, що нежить перейшов у стадію бронхіту і лікар-лор їй сказав: «До моєї сфери компетенції входять лише верхні дихальні шляхи, йдіть, будь-ласка, до іншого фахівця». Медики в Америці - дуже заможні люди. У приватній розмові американська лікарка мені сказала: «Якщо ви поганий журналіст, то будете бідним в Америці. Але якщо ви поганий лікар, то все одно будете багатим». Зарплата медика стартує від 15 000 місячно. Медичне і фармакологічне лобі у США дуже потужне. Може саме тому дуже гострими, але поки що безрезультатними, є виборчі баталії політиків щодо необхідності кардинальних змін і покращення медичної системи у країні. Витрати на медицину у Америці складають 14% від ВВП. При цьому багато людей не мають грошей на відвідини лікаря та ліки. Пересічний американець тратить на медичні проблеми 5-6 тисяч доларів щорічно. Одне відвідування терапевта коштує, у середньому, 120 доларів. Операція ноги із використанням імплантантів зі спеціального металу - 75 000, візит до дантиста - не менше 500 доларів. 43% американців не мають медичного страхування, тому що це дорого. За даними організації Institute of Medicine, 18 тисяч американців щорічно помирають через відсутність медичної страховки. Далеко не кожен роботодавець оплачує страхові внески своїм працівникам. Українському лікарю досить важко отримати ліцензію на право роботи у США. Це забирає багато зусиль, часу. Але успішні приклади є. Більші шанси має той, хто погоджується працювати у непрестижних штатах, місцевостях тощо.
Америка створила хороші умови для життя інвалідів: у будинках - ліфти, пандуси; у метро і автобусах - спеціальні підйомники, ліфти і виділені місця. На тротуарах - зручні з'їзди. Кожен інвалід має спеціальний візок. Цим опікуються не лише державні органи, а й благодійні фонди. Людей з особливими потребами ви побачите повсюдно: у бібліотеці, на прогулянці, у транспорті, на робочому місці. Складається враження, що проблеми незахищеності цієї категорії людей не існує, або ж вони на порядки нижчі, ніж в Україні.
Транспорт
Транспорт в Америці працює добре. Але залізниця не має таких швидкісних потягів, які курсують Європою або Японією. Це пояснюється тим, що пріоритет розвитку та інвестицій свого часу був відданий автотранспорту. Авіаперельоти всередині країни такі ж звичні й буденні, як для пересічного українця поїздка в маршрутці. Метро (до речі, дуже чисте у Вашингтоні й надзвичайно брудне у Нью-Йорку) й автобуси рухаються за чітким розкладом. Спеціальна програмка на сайті метрополітену дозволяє без проблем спланувати свій маршрут і покаже кілька найзручніших способів дістатися туди, куди потрібно, включно з часом подорожі та її вартості. Для того, аби привабити більше пасажирів користуватися автобусами, компанія запровадила заохочення у вигляді квитка, дійсного протягом 2 год. Тобто, пасажир може послуговуватись одним квитком на всіх маршрутах упродовж вказаного часу, нічого не доплачуючи до 1,25 долара. Ще слово про автобуси. Вони комфортні, обладнані кондиціонерами, для зручності інвалідів на візках автобус буквально «присідає» на одне колесо, даючи змогу людині на візочку заїхати в салон. А спереду на бампері є спеціальні пристрої для транспортування велосипедів. Щодо міжміських автобусних перевезень, то найдешевші провадять китайці. Для прикладу: з Чайна-тавн Вашингтону (мікрорайон, у якому живуть китайці) до Чайна-тавн Нью-Йорку квиток в обидва боки коштує всього 35 доларів. Вартість авіаперельоту або поїздка потягом за цим же ж маршрутом перевищує 200 доларів.
Фото з сайтів https://www.hist.msu.ru/, festival.1september.ru