Apel pisarzy: Kraj rozdziela nie język, a ukrainofobna polityka rządu
W Dzień Języka Rodzimego, 21 lutego, ukraińscy pisarze ogłosili apel do rodaków w sprawie „politycznej wojny przeciwko wartościom, będącym podstawą ukraińskiej tożsamości”.
Pisarze wezwali do Ukraińców, by nie milczeli, a demonstrowali swoją obywatelską pozycję wszędzie i zawsze, gdzie i kiedy powstawałoby zagrożenie dla konstytucyjnych wartości Ukraińskiego Państwa. Pod listem złożyło podpisy 70 ukraińskich pisarzy, w szczególności Roman Iwanyczuk, Oksana Zabużko, Jurko Izdryk, Serhij Żadan, Bogdana i Dzwinka Matijasz i inni.
„Dzisiejsza bierna pozycja ukraińskich obywateli już jutro może spowodować humanitarną katastrofę. Kraj rozdziela nie język, ukraiński czy rosyjski, kraj rozdziela prowokacyjna, agresywna ukrainofobna polityka rządu, który stara się odwrócić uwagę narodu od własnych gospodarczych i dyplomatycznych klęsk” – czytamy w tekście apelu.
„Z szacunkiem traktujemy kultury i literatury wszystkich narodowości Ukrainy, które tworzą jedyny ukraiński naród. Jesteśmy solidarni z rosyjskimi, polskimi, krymsko-tatarskimi, żydowskimi, węgierskimi, rumuńskimi, gruzińskimi pisarzami, z pisarzami wszystkich innych narodowości, którzy mieszkają i tworzą na Ukrainie, są jej obywatelami i szanują jej podstawiwe konstytucyjne wartości. Stanowczo występujemy przeciwko rozdmuchiwaniu ksenofobii, nie dzielimy ludzi na obcych i swoich, scalamy kraj, a nie rozdzielamy go na Wschód i Zachód, Południe i Północ.
Nie żądamy od państwa ani dotacji, ani prezydenckich stypendiów, ani rządowych emerytur, nie wpadamy w rozpacz od tego, że państwo nic nie robi dla promocji ukraińskiej literatury na świecie. Ale jesteśmy autorami, jesteśmy odpowiedzialni za ukraińskie słowo, i naszym profesjonalnym obowiązkiem jest obrona swojego czytelnika, który chce czytać po ukraińsku i wybiera ukraińską książkę (…).
Akcentujemy, że obecność języka ukraińskiego w obszarze informacyjnym nie może być podporządkowywana handlowej korzyści właścicieli mediów. Przecież język ukraiński jako państwowy został obroniony przez Konstytucję Ukrainy. Przypominamy, według Konstytucji, „państwo zapewnia wszechstronny rozwój i funkcjonowanie języka ukraińskiego we wszystkich zakresach życia społecznego na całym terytorium Ukrainy”.
Jesteśmy przekonani, że urzędnicy na wszystkich poziomach muszą nie tylko znać język urzędowy, lecz także wypowiadać się w nim publicznie.
Ostrzegamy przedstawicieli władz i organów ochrony porządku przed ingerencją w sprawy ukraińskiej kultury, przed wprowadzeniem kontroli i cenzury, przed uciskami wolności słowa” – twierdzą pisarze.