Аваков виступив за легалізацію видобутку бурштину на Поліссі
Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков пропонує на законодавчому рівні легалізувати старательську діяльність з метою вирішення проблеми нелегального видобутку бурштину в Житомирській, Рівненській та Волинській областях.
«Потрібно негайно прийняти пакет законів, що регулюють старательську діяльність, дати можливість людям легально заробляти на видобутку бурштину старательською працею», – написав Аваков на своїй сторінці в Facebook. Міністр повідомив, що на минулих вихідних обговорював цю проблему з прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком і на найближчому засіданні Кабінету міністрів буде розглянуто пакет документів щодо врегулювання ситуації.
За оцінками міністра, в рік добувається бурштину на $500 млн, але при цьому державний бюджет не отримує ні копійки.
Аваков вважає, що проблему нелегального видобутку бурштину не можна вирішити силами правоохоронних органів. «Цю проблему не вирішити заміною дільничного міліціонера або цілого райвідділу. Міліціонер, який одержує зарплату 2400 грн проти старателів і місцевих, які «заробляють» кілька тисяч доларів на місяць, – слабкий. І прокурор. І сбушник. І сільський голова, і районний, і…», – написав міністр.
Як нагадує «Інтерфакс-Україна», 23 квітня Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №1351-1 «Про видобування та реалізації бурштину». Він покликаний припинити незаконний видобуток бурштину в Україні, забезпечити охорону навколишнього середовища під час видобутку бурштину та рекультивації порушених земель.
Проект закону визначає види і строки використання бурштинових надр.
Згідно з документом, використання таких надр є платним, плату за користування ними встановлює Податковий кодекс.
Законопроект передбачає, що користувачами цих надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України та іноземні юридичні особи та громадяни.
Разом з тим, користувачами надр за договором про видобуток бурштину можуть бути виключно старательські артілі.
Законопроект прописує порядок набуття права використовувати бурштинові надра. Згідно з документом, з метою його реалізації, розвитку бурштинової галузі в кожній області, де є поклади бурштину, створюються спеціалізовані комунальні підприємства, які здійснюють діяльність у сфері видобутку та реалізації цієї копалини.
Крім того, у законопроекті прописано порядок реалізації видобутого бурштину.
Проектом закону пропонується внести зміни до Кримінального кодексу, посиливши відповідальність за порушення встановлених правил охорони або використання надр. Так, порушення встановлених правил охорони надр, якщо це створило небезпеку для життя і здоров’я людей або довкілля, карається штрафом від 500 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до 3 років.
Зазначені вище порушення, а також незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення пропонується карати штрафом від 1,5 тис. до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів або обмеженням волі на строк до 5 років.