Березневий снігопад обійдеться Україні у $3 млрд, - експерти
За найскромнішими підрахунками українських експертів, тільки Київ за чотири дні аномальних погодних умов втратив близько 25 млн доларів. Якщо говорити про всю Україну, то збитки можуть скласти 3 млрд доларів.
Про це пише видання "Focus.ua".
Економічні експерти готові зробити вже зараз деякі підрахунки втрат від аномальних погодних умов.
Наприклад, 6 млн гривень органи казначейства виплатили "Укравтодору" на ліквідацію наслідків стихійного лиха тільки в Києві і Київській області. Однак реальна сума, витрачена на нормалізацію ситуації в столиці, буде менша, впевнений президент Центру ринкових реформ, екс-міністр економіки України Володимир Лановий. А ось сума збитків - у рази більше.
"Масштаб по Києву приблизно такий. Уряд додатково витратив не більше 4-5 млн гривень для того, щоб подолати наслідки снігопаду. А приватний сектор отримав збитків приблизно в 200 млн гривень (25 млн доларів). Це торгівля, послуги, продаж бензину, банки ", - сказав експерт.
Директор інституту трансформації суспільства, економіст і політолог Олег Соскін у коментарі оперує іншими цифрами.
"По суті, став весь транспорт, який перевозить вантажі. З п'ятниці майже не продавався бензин, зупинилися АЗС, тобто почалися перебої з пальним. Магазини залишилися без підвозу товарів. Те ж саме кафе, ресторани. Не працювала "Укразалізніця", аеропорти. Це прямі збитки і за чотири дні вони склали приблизно 2 млрд доларів", - зазначив він.
Але якщо до прямих збитків додати потенційні - витрати на розчистку снігу, втрати від аварій, несформованих зустрічей, непідписаних контрактів - то Україна за кілька днів стихійного лиха втратила 3 млрд доларів, вважає Соскін.
Народний депутат, екс-міністр економіки Сергій Терьохін переконаний, що сума збитків, які через снігопади понесе країна, залежить від чиновників.
"З економічної точки зору нам повезло, що негода прийшла в неробочі дні. Але стихія завжди призводить до витрат економічного характеру, за законом великих чисел, всі зазнали збитків. Які? Я не можу сказати, тому що це залежить тільки від фантазії чиновників. Чим більший катаклізм - тим більші доходи отримують чиновники. 22 березня - Укравтодору близько 6 млн гривень видали авансом для ліквідації наслідків. І що? Кому в кишеню пішли гроші?", - заявив він.
Заступник директора Інституту економіки та прогнозування НАН України Володимир Сіденко, вважає, що підраховувати збитки поки рано, оскільки Україна ще чекає повеней після снігопадів.
"Збитки ще не позначилися в повній мірі, тому що продовжується процес. Після снігопаду слід очікувати підйому води з необхідністю вживати додаткових заходів боротьби. В будь-якому разі сума втрат буде немаленькою", - упевнений експерт.
Нагадаємо, сильні березневі снігопади розпочалися в Україні на заході 14-15 березня. Про боротьбу зі стихією у Львові можна почитати тут. 22-23 березня Україну накрила друга хвиля снігопадів, яка менше шкоди принесла Львову, але паралізувала столицю. Там влада оголосила надзвичайний стан. 22-23 березня там тривали сильні снігопади та хуртовини, служби не встигали прибирати місто. На зупинках було по півметра снігу. Кияни навіть не сподіваються сісти на автобус чи тролейбус. Громадського транспорту на вулицях майже не було.
Через Київ не пропускали транзитний транспорт. КМДА розпорядилася зробити 25 березня вихідним днем для працівників бюджетної сфери у Києві та області. Однак вихідного дня не мали медичні установи та структури, які були задіяні у подоланні наслідків негоди.
Через паралізований снігом Київ посад позбулися три чиновники.