Блюзнірство світового масштабу
Чи стане у вітчизняної економічної еліти глузду, аби піти назустріч громадянам і взяти на себе основний тягар кризи
0До теми
-
Тут нам не Майдан.
Коли майданівці потрапили до Верховної Ради, ми сподівалися, що революція пошириться і туди ZAXID.NET -
Чого чекати від «міністерства правди»?.
Наївно думати, що тиснути на ЗМІ новій владі заважає лише відсутність відповідного відомства ZAXID.NET -
Головний розкол України.
На щастя, українській армії вдалося обмежити територію, по якій розповзлося минуле ZAXID.NET
«Я не люблю лоукости, але вивчаю. Моє особисте професійне відчуття, що лоукости перетворили авіацію зі статусної речі на приміську електричку. Як на мене, це блюзнірський акт у світовому масштабі», – скандальний коментар президента МАУ Юрія Мірошника характеризує не лише бізнес-стратегію авіакомпанії, а й ситуацію в країні загалом.
Економічну рентабельність лоукостів можна оцінювати по-різному. Зрештою, зосередитись на обслуговуванні VIP-клієнтів – не гріх. Компанія має право обирати собі ринкову нішу, яку хоче і може займати. Але вважати авіаперельоти привілеєм, який потрібно захищати від зазіхань «черні з електричок» – це і є блюзнірством у світовому масштабі. Такі погляди не мають нічого спільного ані з демократією, ані з європейськими цінностями. Принаймні якщо не йдеться про Європу XV століття.
Утім, світогляд пана Мірошника – лише продукт панівних соціально-економічних стосунків. Такий спосіб мислення виникає в умовах сильно розшарованого суспільства, в якому де-факто існує привілейована аристократія і позбавлена базових прав чернь. В Україні соціальне розшарування досягло критичних масштабів. Погляньмо на розрив між грошовими доходами 10% найбагатших і 10% найбідніших (тобто децильний коефіцієнт). За даними Держстату, в Україні він становить всього-на-всього шість разів на користь багатих (приблизно як у Швеції).
Однак, за іншими підрахунками, йдеться про зовсім інші цифри. За даними Світового банку, у 2005-му децильний коефіцієнт в Україні дорівнював 47, а у 2010-му, згідно з дослідженням Інституту соціології НАНУ, 40. Це рівень латиноамериканських та відсталих африканських країн. Хоча у Зімбабве децильний коефіцієнт становить лише 22, а в Нігерії – близько 18. Для порівняння, у Польщі розрив між найбагатшими і найбіднішими становить 9 разів, у Чехії – 5, в Австрії – 7. От вам і євроінтеграція.
Інший математичний показник соціального розшарування – коефіцієнт Джині, який виявляє диспропорцію доходів різних прошарків населення (0 означає абсолютну рівність, 1 – абсолютну нерівність). За даними Сredit Suisse, минулого року він становив для України 0,9. Фактично це означає, що в Україні склалася кастова система, в якій основна частина доходів зосереджена в руках мізерної кількості багатіїв. Зростання нерівності – це загальносвітова тенденція. За оцінками експертів, у 2014-му вона сягнула історичного максимуму за останні 30 років, і в розвинених західних країнах теж.
Однак в Україні ситуація ускладнюється тим, що нерівність у нас тісно пов’язана з бідністю. Так, за даними Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ, близько 15% українців мають місячний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму. Невтішну картину дають навіть офіційні звіти. За даними Мінсоцполітики, минулого року до бідних належало близько 25% українців, тобто кожен четвертий. Щоправда, згідно зі свіжим опитуванням Інституту соціології НАНУ, бідними себе вважають 40% співвітчизників, а 6,3% – взагалі жебраками. Не дивно, що половина місячного прибутку середньостатистичної української родини йде лише на харчі.
Нерівність і бідність є в кожному суспільстві. Але у нормальній ситуації знизити соціальну напругу допомагають соціальні ліфти, які дозволяють найбільш активним досягти успіху і матеріального добробуту. В Україні таких ліфтів давно немає. Зате є сумний феномен бідності працюючих, коли зайнятість не гарантує достатку. Внаслідок цього соціальне розшарування консервується: у спадщину передається не лише бідність, але і багатство. Що довше відтворюється нерівність, то сильнішим є відчуження між соціальними верствами. В Україні багаті й бідні живуть у різних світах. Одні не люблять «плебейські» лоукости, а іншим не по кишені навіть філіжанка кави в аеропорту «Бориспіль».
Звісно, у певні моменти історії бідні й багаті стоять пліч-о-пліч. Так було, наприклад, на Майдані. Але така солідарність епізодична. З погіршенням економічної ситуації соціальне відчуження і протестні настрої в низах будуть лише зростати. Вже восени цього року третина українців вважала своє життя нестерпним і кожен п’ятий був готовий брати участь у протестах. Однак законних засобів вимагати поліпшення життя в українців немає. Профспілковий рух втратив дієздатність ще у 1990-х, а у Верховній Раді соціальними питаннями не переймаються. Та й за межами парламенту нема політичних сил, які б стали лобістами інтересів бідних.
Допоки становище суспільних низів не стало критичним, вони терпітимуть. До цього спонукає зовнішня загроза з боку Росії і надія на допомогу Заходу. Однак будь-якої миті ситуація може загостритись, і аудиторія приміських електричок вийде на вулиці. Щось схоже ми бачили в часи Януковича, коли проти політики уряду протестували пенсіонери, афганці, чорнобильці. Але в чистому вигляді соціальний бунт можна було спостерігати цієї весни у Донбасі. Очевидці подій в Донецьку і Луганську знають: на початку проросійські слогани були наповнені соціальним змістом.
На весняних «антимайданах» годі було побачити заможних людей. Окрім імпортованих з Росії бойовиків, масовку складали представники нижчих верств населення: пенсіонери, робітники, безробітна молодь і т.д. Під триколорами протестували не так проти «фашизму», як проти уряду та соціальної несправедливості. Про геополітику і цивілізаційні зв’язки мало хто думав – в Росії бачили передусім країну високих соціальних гарантій і переможених олігархів.
Тому вибуховий потенціал бідних не варто неодооцінювати. Як не слід переоцінювати і їхні політичні здібності – вони завжди готові йти за популістами. Кого-кого, а популістів в Україні ніколи не бракувало. Тим більше зараз, напередодні непопулярних реформ, для них складається сприятлива кон’юнктура. Питання в тому, чи стане у вітчизняної економічної еліти глузду, аби піти назустріч громадянам і взяти на себе основний тягар кризи. Про те, що багаті мають поділитися з суспільством, Арсеній Яценюк говорив ще у березні. Але чи вистачить уряду політичної волі, аби втілити цю ідею в життя? Хочеться вірити, що Кабмін знайде підхід до економічної еліти. Інакше блюзнірство світового масштабу може призвести до катастрофічних наслідків.