Е-декларації можуть виявитися поза законом через можливе неякісне виробництво ПЗ для їх внесення
Джерело відео: ГО «Центр боротьби з корупцією»
Законність процедури внесення змін в е-декларації може бути поставлена під сумніви у зв'язку з кримінальним провадженням стосовно можливого неякісного створення програмного забезпечення розробником ТОВ «Міранда» (Миронівка, Київска обл.). Такі висновки експерт ГО «Центра боротьби з корупцією» та запрошені спеціалісти озвучили на прес-конференції у Києві, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
«Центр на свій запит отримав відповідь Головного управління Державної фіскальної служби в Київській області, про те, що дійсно, є кримінальне провадження стосовно посадових осіб компанії – розробника програмного забезпечення реєстру декларацій ТОВ «Міранда». Колишньому директору була вручено повідомлення про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень», – повідомив експерт Центру Руслан Анфілов.
За його словами, що ґрунтуються на даних зі ЗМІ, розробник змінив власника, це також може дискредитувати його діяльність.
«Ми знаємо, що сьогодні змінилося керівництво цієї фірми та її купили закордонні інвестори, знову ж таки – через офшори. І це вказує на те, що в подальшому є велика проблема: а що взагалі буде із законністю заповнення декларацій та притягнення до кримінальної відповідальності тих, хто має правопорушення, після того, як слідство встановить, що це програмне забезпечення не є професійним, а якоюсь неправомірною халтурою, створеною в київських підвалах?», – попередив експерт.
Він вважає проблему реальною з огляду на те, що чиновники-корупціонери зможуть за допомоги юристів опротестувати будь-які претензії до них. «Згадані технічні моменти можуть слугувати приводом для того, щоби е-декларації, довкола проблем заповнення яких було стільки галасу, виявляться чимось на кшталт пізнавальних статей в Інтернеті, які не можуть слугувати підставою чи доказом для порушення кримінальних справ та подальшого засудження корупціонерів», – підкреслив Анфілов.
Голова ради «Інституту податкових реформ» Олена Хотенко повідомила про численні звернення в НАЗК громадян з проблемами заповнення е-декларацій. Експерт наголошує на відсутності системної роботи у профілактиці порушень. Вона навела приклад існуючого судового рішення, яким суд зобов'язує НАЗК якісно відповідати на звернення декларантів.
Експерт ГО «Інститут податкових реформ» Юрій Цимбал додав, що від створення НАЗК громадськість очікувала ефективної антикорупційної діяльності.
«Уже багато років, і наші громадяни, та міжнародне співтовариство очікує дієвих результатів боротьби з корупцією. Тому публічні розслідування кримінальних справ по фактах приховування доходів та фінансових порушень держчиновників мають стати акцентом державної програми. Саме громадський контроль може стати запорукою підвищення ефективності діяльності влади», – констатував Юрій Цимбал.
Експерти підготували рекомендації з усунення актуальних проблем е-декларування та направили їх компетентним органам.