Експерт розповів про рубильник, яким Росія може відключити енергосистему України
Колишній заступник профільного міністра закликав збалансувати енергосистему України
Ситуація з експортом електроенергії з Росії нагадує закупівлю російського газу. Але якщо від поставок блакитного палива залежність зменшується (наступного року надійде 10 мільярдів кубометрів, а попередніми роками «Газпром» постачав Києву по 40 мільярдів кубів), з електроенергією та вугіллям становище інше, заявив екс-заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Вадим Улида.
Як пояснив експерт в коментарі Радіо Свобода, одну половину своєї електроенергії Україна виробляє на АЕС, а другу на гідроелектростанціях, а також на теплових електростанціях (спалюванням газу і вугілля). Однак половина українських ТЕС (7 із 14-ти) працює на антрацитовій групі вугілля, яка зараз на окупованих територіях Донбасу.
За його словами, Києву бракує зараз відповідного ресурсу. І є два шляхи – або купувати потрібне вугілля у сепаратистів чи Росії, або імпортувати вугілля із Південної Африки чи Австралії. Там – трошки дорожче, проте там немає залежності, а з Росією – трошки дешевше, однак із залежністю.
«По газу залежність значно зменшилась. Зараз імпорт газу з Росії становить значно менше, ніж із Європи. Хоча ще два роки тому все було інакше. А от в електроенергетиці, на жаль, становище не змінилося – вугілля та електроенергія залежать від дій Росії», – зазначив Улида.
Екс-заступник глави Міненерго прогнозує, що цієї зими закупівля російської електроенергії може зрости на чверть, порівняно з нинішніми обсягами. Водночас експерт наполягає – якщо не зменшувати вугільну та електроенергетичну залежність від Росії, ця держава залишатиме за собою рубильник. Якщо баланс енергосистеми вираховувати з урахуванням обов’язкової присутності російської електроенергії, то вона може зникнути будь-коли.
«Це означає, що наша енергосистема є незбалансованою. Бо, сподіваючись на цей ризикований імпорт, може просто розвалитись. Тобто, цей імпорт можна використовувати лише тимчасово, щоб накопичити своє вугілля. Або такий імпорт не має бути критичним. А якщо ми говоримо про імпорт на пікові години, то це – найкритичніші години, коли енергосистема працює на пікову потужність», – сказав екс-заступник міністра енергетики та вугільної промисловості.
Натомість міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин нещодавно запевнив, що Україна накопичила вже достатньо вугілля на зиму.
«Запасів вугілля наразі на складах генерації є понад 2,6 мільйона тонн. Говорити про те, що вугілля недостатньо, напевно, необ’єктивно. У минулому році в цей же час було приблизно на мільйон тонн менше запасів», – констатував міністр.
Як нагадує Радіо Свобода, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, наприкінці липня встановила для державної компанії «Енергоринок» – оператора оптового ринку електроенергії України – ціну закупівлі електроенергії в розмірі 900 гривень за 1 мегават на годину. Це на 6,5% вище за травневу ціну. Володимир Демчишин зазначав, що Україна планує продовжити контракт на імпорт електроенергії з Росії, а дія чинної угоди про це спливає наприкінці нинішнього року.