Експерт розповів, як краще вводити санкції проти Росії, щоб вони були ефективними
До теми
Україна, плануючи санкції проти Росії, повинна координувати їх з аналогічними діями Заходу, щоб вони мали ефект.
Таку думку висловив керівник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський у коментарі газеті «Дзеркало тижня. Україна».
Коментуючи перспективи запровадження санкцій, експерт зазначив: «Поки говорити про те, що, мовляв, от ми їм покажемо, от ми їм доведемо – рано. В принципі основне завдання санкцій – не «напаскудити», а вплинути на партнера, щоб він змінив тактику своєї поведінки, не важливо – військової, політичної, економічної».
На думку Бураковського, Україна, сама по собі, не може ухвалити санкції, які здатні вплинути на позицію Росії.
«Тому наші санкції мають бути скоординовані та узгоджені з міжнародними. І якщо ми дійсно хочемо впливати на Росію, то повинні впливати на неї через міжнародні санкції, а вони вже й так працюють», – наголосив він.
За словами експерта, виникає питання масштабів санкцій: що можна зробити і чи достатній український потенціал.
«Є така приказка: санкції — це молоток, а не шило. Вони мають бити в голову, а не колупати. Але при цьому важливо вибрати найдієвіший інструмент — не завжди пряма й широка заборона так само ефективна, як м'якші, але глибокі обмеження», – вважає експерт.
Друге питання, на його думку, в тому, що санкції завжди вкрай складно вводити проти автократичних режимів: «Автократи плюють на своє населення і його добробут. Реально відчутним буде тільки запровадження санкцій проти самих автократів, тільки впливаючи на їхній особистий добробут можна домогтися якогось ефекту".
«І, нарешті, головне, про що варто пам'ятати, говорячи про санкції: вони ніколи не бувають безоплатними, і країна, яка запроваджує санкції, через певний період часу обов'язково за них платитиме. Як і в якому масштабі — залежить від безлічі факторів», – констатував Бураковський.
Як повідомляв ZAXID.NET, 14 серпня Верховна Рада України ухвалила закон про санкції.
Закон визначає, що санкції можуть бути застосовані виключно до іноземної держави, а також юридичних і фізичних осіб-нерезидентів, та тих об’єктів, які знаходяться під контролем таких осіб.
Верховна Рада отримає повноваження схвалювати указ президента про введення санкцій у тому випадку, якщо вони вводяться щодо країни або невизначеного кола суб’єктів. Якщо санкції застосовуватимуться щодо конкретних фізичних чи юридичних осіб, то рішення прийматиме РНБО з подальшим підписом президента.