Europa wymaga rozwiązania polsko-ukraińskiej umowy o ruchu przygranicznym
Komisja Europejska wymaga od Polski zwężęnia strefy ruchu przygranicznego z Ukrainą od 50, które były przewidziane w podpisanej 28 marca ukraińsko-polskiej umowie, do 30 km. Zawiadomił o tym ZAXID.NET MSZ Polski.
Komisja Europejska argumentuje swoje wymogi rozporządzeniem Komisji Europejskiej z dnia 20 grudnia 2006 roku, które wyznacza tryb funkcjonowania małego ruchu granicznego krajów, będących członkami strefy Schengen, odpowiednio do którego strefa ta nie powinna przekraczać 30 km.
Oprócz tego Komisja Europejska zobowiązała się zlikwidować obowiązkowe ubezpieczenie dla tych osób, które przekraczają polsko-ukraińską granicę na podstawie umowy o małym ruchu granicznym.
Przedstawiciel MSZ zawiadomił, że Polska otrzymała oficjalny wniosek Komisji Europejskiej dot. podpisanej przez Ukrainę umowy na początku maja, po czym od razu wysłała go stronie ukraińskiej. Według otrzymanych danych, oficjalne pertraktacje z Ukrainą w tej sprawie jeszcze się nie rozpoczęły.
On także dodał, że Polska i Ukraina chciały ustalić maksymalnie szeroką strefę małego ruchu granicznego, a przedstawiciele Komisji Europejskiej przed podpisaniem Umowy ze zrozumieniem potraktowali taką propozycję. "Często się spotykaliśmy. Nasza propozycja była pozytywnie oceniana", - zaznaczył.
Odpowiednio do rozporządzenia Komisji Europejskiej N1931/2006 z dnia 20 grudnia 2006 roku, do strefy przygranicznej należą te miejscowości, które są ulokowane nie dalej, niż 30 km od granicy. W rozporządzeniu przewidziano, że do strefy przygranicznej mogą wejść miejscowości, których cześć leży w oddaleniu 50 km od granicy, ale pod warunkiem, że pozostałą cześć znajduje się w strefie 30-kilometrowej.
Umowa ustalającą 50-kilometrową strefę przygraniczną została podpisana przez szefów rządów Ukrainy i Polski 28 marca w Kijowie.