Горбатюк вказав на небезпечні недоліки процедури заочного розслідування
Процедура заочного слідства незрозуміла ні юристам, ні простим громадянам
Передбачена українським законодавством процедура заочного досудового розслідування чи судового провадження має певні недоліки, які можуть призвести до скасування винесених судами у відповідних справах рішень, заявив керівник Департаменту спеціальних розслідувань Генпрокуратури України Сергій Горбатюк в ефірі Радіо Свобода.
«Останні зміни (ухвалені у травні тимчасові зміни до Кримінального процесуального кодексу, що передбачають певне спрощення у процедурі заочного слідства) створюють міни сповільненої дії, які однозначно потім приведуть до скасування вироків», – зазначив він.
За словами Горбатюка, перша небезпека приховується у вибірковості, закладеній у процедурі через внесені зміни.
«Норма застосовується щодо тих, хто перебуває 6 місяців у розшуку, і діє один рік. Тобто ми маємо чітку вибірковість правосуддя – щодо певного кола осіб», – пояснив він.
«У рамках процедури має бути забезпечення дотримання прав, тому що не кожен підозрюваний є винним. Якщо ми порушуємо цю процедуру, то ми потім отримаємо скасування вироку», – додав Горбатюк.
Другий суперечливий момент – те, що у законодавстві чітко не прописано, що має статися до 15 квітня 2017 року, адже до цього часу діють внесені до КПК зміни.
«Незрозуміло — це має бути лише звернення до суду з обвинувальним актом, це має бути завершений судовий розгляд у першій інстанції, чи вже в апеляційній», – зауважив Горбатюк.
«Є проблема визначеності норми. Верховенство права полягає в тому, що закон має бути зрозумілим не лише для юристів, а й для громадян. А у нас навіть юристи не можуть визначитися», – додав він.
У травні Верховна Рада внесла до Кримінального процесуального кодексу зміни терміном до 15 квітня 2017 року, що стосуються розділу про особливості спеціального досудового розслідування. Ці зміни, зокрема, дозволяють проводити заочне слідство щодо особи, яка «понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якої наявні фактичні дані, що вона перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції».
Наприкінці жовтня генеральний прокурор Юрій Луценко висловив сподівання, що справу проти колишнього президента Віктора Януковича передадуть до суду до кінця січня. Процедура заочного розслідування може бути застосована як до колишнього президента, так і до низки інших посадовців періоду його президентства.