„Lato na Rynku” we Lwowie połączy szereg festiwali
Drugi festiwal „Lato na Rynku”, który trwa od 29 czerwca do września połączy sporo innych świąt i festiwali. W tym Dzień Książki, „Szachownicę”, Dzień Ssztuk Pięknych, Dzień Sportów Ekstremalnych, „Lwowskie retro”, „Noc wschodnią”, Kwiatowy bal, Cyrkowy Dzień. W północnej części Rynku zostanie wzniesiona scena. Co niedzieli na scenie letniej będą przeprowadzać się występy oraz master-klasy malarzy, kowali, florystów, choreografów, rzeźbiarzy, będzie brzmieć żywa muzyka - zaznaczył 24 czerwca podczas konferencji prasowej kierownik zarządu kultury i turystyki Lwowskiej Rady Miejskiej Andrij Sydor.
6 lipca na placu Rynek odbędzie się Dzień Książki. W ramach przedsięwzięcia miejskie biblioteki, których liczba wynosi ok. 40, otrzymają certyfikat na książki..
W niedzielę, 13 lipca, będzie odbywać się festiwal studentów różnych narodowości z przedstawieniem każdej narodowości. Udział wezmą przedstawiciele 20 krajów światu. W ramach festiwalu zostaną przeprowadzone konkursy, zabawy na znajomość ukraińskich tradycji.
Także w lipcu czekamy na miejski festiwal „Szachownica”. W ramach tego przedsiewzięcia organizatorzy przygotowują spotkania z profesjonalnymi szachistami, konkursy oraz gry na olbrzymiej szachownicy żywymi przebranymi figurami szachowymi.
W sierpniu Zarząd kultury i turystyki planuje organizowanie Dnia Sztuk Pięknych: odbędą się master-klasy garncarzy, malarzy i rzeźbiarzy. W kolejny weekend czekamy na Dzień Sportów Ekstremalnych - występy deskorolkarzy, łyżworolkarzy i rowerzystów. Także lwowianie będą mieć okazję posłuchać muzyki retro i obejrzeć retro-filmy w ramach festiwalu „Lwowskie retro”
W ramach „Lata na Rynku” minie festiwal „Noc wschodnia”. Wystąpią ansamble arabskiego oraz indyjskiego tańca, japońskiego teatru, przeprowadzi się demonstracja ceremonii herbacianej. „Kwiatowy bal” to prezentacja i konkurs florystów, tańce balowe. „Cyrkowy dzień” - występy żonglerów, sztukmistrzów, akrobatów.
W sierpniu we Lwowie odbędzie się po raz pierwszy festiwal tańca ludowego. Udział wezmą taneczne ansamble z 11 krajów świata, w tym Polski, Albanii, Algierii, Izraelu, Indii, Cypru, Francji, Meksyku, Senegalu, Tajwanu i Czech. Letni maraton kończy się paradą wszystkich uczestników, pokazami pirotechnicznymi i koncertem.
Według słów kierownika oddziału marketingu oraz przemysłu kulturalnego Zarządu kultury i turystyki Lwowskiej Rady Miejskiej Bogdana Szumyłowycza, na wszystkie przedsięwzięcia w ramach festiwalu z budżetu miasta udzielono około 100 tys. hrywni.