Державний історико-архітектурний заповідник у Львові поки що не відновили
"Ми залишаємо за містом, громадськістю вирішення питання щодо створення Державного історико-архітектурного заповідника у Львові. Юридично він існує, і вартувало би відновити його дирекцію, надсилайте пропозиції відносно цього питання - ми їх розглядатимемо", - повідомив 6 червня під час регіональної наради з розгляду проблем збереження пам’яток архітектури і містобудування заступник міністра регіонального розвитку та будівництва В’ячеслав Негода.
Перший заступник міського голови Львова Олег Синютка зазначив, що не бачить необхідності у створенні такого заповідника. "Тут є два питання. Перше - конфлікти між місцевими органами самоврядування та державними, друге - гроші. Щодо останнього, то коли когось треба працевлаштувати, то ми маємо вакансії у міській раді. Краще нехай держава любить нас грошима. 70% того, що збирається тут, залишається у Києві, залиште нам хоч частину", - наголосив А.Синютка.
Водночас заступник голови Львівської обласної ради Микола Горинь наголосив на необхідності створення регіональної системи збереження пам’яток. "У нас в області є 8,5 тис пам’яток, 814 регіонального значення. Створити науково-дослідний інститут, який би готував фахівців, а то скоро буде так, що кошти у нас будуть, а щось робити буде нікому", - додав заступник голови Львівської облради.
Керівник КП "Замки та палаци Львівщини" Микола Гайда наголосив на необхідності відтворення заповідника, оскільки таким чином питанням збереження пам’яток культури займатиметься структура, незалежна від міської влади.
Державний історико-архітектурний заповідник у Львові, у межах забудови ХІІІ - поч. ХХ століття формально існує. Відповідних постанов Верховної Ради 2002, 2003 років ніхто не скасовував. Стоїть питання про відновлення дирекції заповідника, і передачі його у сферу управління Мінрегіонбуду", - заявив 26 травня під час виїзної наради в Львівській облдержадміністрації міністр регіонального розвитку та будівництва України Василь Куйбіда.
"Заповідник був створений у 1975 році, і діяв до 1990 року. Потім держава була не в стані ним опікуватися, тому дирекція заповідника була скасована, і створене управління охорони історичного середовища у Львівській міській раді. Проте у 2002, 2003 роках, без протесту з боку обласного і міського керівництва, були прийняті постанови ВРУ про відновлення заповідника", - зазначив міністр.
В.Куйбіда дав доручення першому заступнику голови ЛОДА Валерію П’ятаку провести ще одні переговори з міською владою, і дійти згоди відносно цього питання до 6 червня. "Зрозумійте, якщо ви не досягнете згоди, то рішення про відновлення дирекції буде прийматися уже або на рівні Кабміну, або на рівні міністерства", - наголосив він. Журналістам В.Куйбіда повідомив, що відновлення заповідника та зокрема його дирекції - це відповідь на вимоги місцевих депутатів, народних депутатів та інтелігенції. "Питання особливо загострилося після робіт на площі Ринок під час приготувань до 750-річчя Львова", - уточнив він.