Новий закон про вибори – це «тушкофабрика», - політолог
Українські політики законсервували систему таким чином, щоб фактично не дати можливість прийти іншим людям та політичним силам, оскільки він (закон про вибори - Ред.) стимулює політичну безвідповідальність – під час виборів політики говорять одне, а потім в парламенті змінюють свою позицію. Цей новий закон – це така «тушкофабрика», вважає політолог Сергій Таран.
За його словами, представники опозиції навряд чи голосували за новий закон про вибори через справу екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко.
«Маю великі сумніви, що причиною прийняття нового закону стала Тимошенко. Це абсолютно різні речі, не пов’язані між собою. Тим паче, чимало представників з тих політичних сил від опозиції, які голосували за цей закон, не мають відношення до Тимошенко, а дехто навіть і не хоче, щоб вона виходила з в’язниці і створювала їм конкуренцію», – заявив Таран.
За словами експерта, опозиція має єдиний шанс реабілітуватися після такого голосування – узгодити кандидатури у мажоритарних округах.
«Це буде дуже важкий і болючий процес, тому що опозиція важко вміє домовлятися. Але якщо вона це зробить, то це буде дуже серйозний моральний стимул для виборців. Якщо не буде єдиного кандидата, а будуть сварки всередині опозиції, то це негативно вплине на явку виборців, а також покаже, що лідери, які називають себе опозицією, насправді мало на що спроможні. Треба розуміти, що новий закон про вибори передбачає те, що влада може виграти вибори і по мажоритарних округах, де має менше підтримки. Вона буде продукувати ту ситуацію, за якої виграв вибори мера Києва Черновецький», – зауважив політолог.
Водночас, на думку Тарана, Європа стримано відреагує на прийняття виборчого закону.
«Я думаю, що Європа відреагує на це стримано, як і Венеціанська комісія. Все таки за виборчий закон проголосувала і влада, і опозиція, тобто нібито виглядає як консенсус, хоча до консенсусу там далеко», – зазначив він.
Нагадаємо, 17 листопада Верховна Рада ухвалила в цілому закон про вибори народних депутатів. За це рішення проголосувало 366 народних депутатів. Так, вибори пройдуть за змішаною системою, без участі блоків. При цьому прохідний бар’єр збільшено з 3% до 5%.
"Наша Україна" заявила, що ухвалення закону про вибори мінімізує шанси для проведення чесних виборів в країні та є реалізацією сценарію на збереження теперішнього режиму Партії регіонів.
Лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк назвав ухвалення закону про вибори в Раду перемогою опозиції.