Влада і опозиція почали боротьбу за європейську думку, - Фесенко
Українська влада, зокрема Партія регіонів, переносить свою боротьбу на європейський простір. Про це заявив політолог Володимир Фесенко, коментуючи заснування членами провладної партії неурядової організації в Брюсселі.
«На мій погляд, головна причина, пов’язана із заснуванням організацій за кордоном полягає в тому, що нинішня влада, зокрема і Партія регіонів, переносять свою боротьбу на європейський простір. Вони відчувають увагу Європи до українських питань, що пов’язано і з новою угодою про асоціацію з ЄС, з критичною позицією багатьох політиків до нинішньої української ситуації. Фактично і влада, і опозиція відкрили європейський фронт боротьби за свої інтереси. Вони відчувають важливість цього фронту, хоч переслідують різні цілі», – зазначив Фесенко.
За словами політолога, «опозиція намагається посилити увагу до своїх проблем, захищати свої інтереси через апелювання до Європи, аби вона тиснула на українське керівництво, враховуючи точку зору українських опозиціонерів, а влада намагається навпаки нейтралізувати цю критику, пояснити свою позицію, знайти союзників тощо».
«Протилежні намагання, але причина одна – боротьба за вплив на європейську громадську думку і європейських політиків зокрема. Однак, причиною цього також є й особисті чи групові цілі окремих політиків. Наприклад, Данилишин, думаю, як достатньо активна людина, не хоче бути просто біженцем чи емігрантом, а впливати на українські процеси, щоб його не забували. Тобто шукає свою нішу в цих процесах і завдяки діяльності цієї організації хоче також брати участь в різних політичних процесах, а ця організація може стати певним майданчиком для наступного повернення. Олександр Тимошенко – використовуватиме організацію в Європі для боротьби за звільнення своєї дружини», – запевняє експерт.
Однак, щодо членів Партії регіонів, котрі заснували свою організацію в Брюсселі, то Фесенко вважає, що в цьому випадку вони не переслідують власні цілі.
«У цьому випадку йдеться лише про те, хто має виконувати цю функцію, адже в «регіоналів» не так багато людей, які є не просто фахівцями з міжнародних питань зі знаннями того, як функціонують європейські політичні механізми, європейська міжнародна громадська думка тощо, а й мають серйозні зв’язки. В «регіоналів» їх не дуже багато. Умовно кажучи, у них нема свого Немирі (заступник глави партії «Батьківщина» Григорій Немиря - ред.). Кожара (Леонід Кожара - член Партії регіонів, заступник голови парламентського комітету з міжнародних справ - ред.) намагається виконувати цю функцію. Але все ж таки за рівнем впливу як всередині своєї політсили, так і за масштабами зв’язків, він поступається Немирі. Однак, комусь треба ж виконувати цю функцію», – пояснює Фесенко.
На думку експерта, наразі в опозиції є певні переваги в Європі.
«Поки Європа симпатизує і більше співчуває українським опозиціонерам. Згадаймо лист Адама Міхніка (головного редактора Gazeta wyborcza - ред.) до Юрія Луценка. Це – співчуття і прояв солідарності. Декого просто турбує нинішня ситуація в Україні, а тому вони звертають на неї увагу. Але поки емоційно в опозиції є переваги. Окрім цього, українська влада не завжди вдало діє на цьому фронті, іноді незграбно», – підсумовує експерт.
Нагадаємо, 12 травня минулого року у Празі розпочала роботу нова міжнародна громадська організація «Українська європейська перспектива», одним із керівників якої став колишній міністр економіки України Богдан Данилишин, який на початку січня цього року отримав політичний притулок у Чеській Республіці.
У січні цього року чоловік екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко Олександр, який також отримав політичний притулок у Чехії, повідомив про подачу документів на реєстрацію міжнародної громадської організації «Батьківщина».
Крім цього, депутати від Партії регіонів зареєстрували в Бельгії неурядову організацію «Європейський центр сучасної України». Статут організації було підписано 29 грудня 2011 року.