У Криму попри заборону мітингували за українську мову
У Сімферополі попри судову заборону і сильний дощ відбулася акція громадськості на захист української мови і проти закону «Про засади державної мовної політики».
Оскільки напередодні місцевий суд заборонив мітинг і марш «За єдність України!», захід відбувся під виглядом зустрічі з депутатом Верховної Ради Криму Леонідом Пилунським.
В акції, яка відбулася під державними прапорами і без партійної символіки, взяли участь близько 100 осіб. Учасники ухвалили і передали через депутата Пилунського до Постійного представництва Президента України в Криму звернення, в якому закликали спікера українського парламенту Володимира Литвина не підписувати закон "Про засади державної мовної політики", оскільки той був ухвалений з порушеннями регламенту і Конституції, а Президента Віктора Януковича – ветувати його, а також винести його на розгляд Ради національної безпеки та оборони, як такий, що загрожує національній безпеці, пише Радіо Свобода.
Під час заходу його учасники звертали увагу влади на те, що в Криму немає жодного україномовного дитячого садка, жодного україномовного вишу. Окрім того, україномовних шкіл немає у більшості міст і районів півострова. Немає їх навіть в Красноперекопському і Первомайському районах – регіонах Криму, де етнічні українці складають відносну більшість серед населення. Крім того, Кримський український театр перейшов на російську мову, повністю русифікований інформаційний простір автономії.
Одночасно з акцією на підтримку української мови тривали мітинг і пікет прихильників Партії регіонів та ухваленого закону про засади мовної державної політики. Їхньому проведенню місцева влада, де мають більшість регіонали, не оскаржувала.
Раніше, як повідомив голова громадської організації «Український дім» Андрій Щекун, понад 30 громадських і політичних організацій автономної республіки різко засудили ухвалення закону «Про засади державної мовної політики», який, на їхню думку, загрожує існуванню української мови і дестабілізує ситуацію в Україні. За словами Андрія Щекуна, представники української громадськості мають намір звертатися до Верховного комісара ОБСЄ з прав національних меншин з проханням захистити українську меншину в Криму.
Нагадаємо, 3 липня Верховна Рада прийняла закон «Про засади державної мовної політики». За закон про державну мовну політику проголосували 248 народних депутатів. У поіменному списку, опублікованому на сайті ВР, вказано, що Володимир Литвин не голосував за даний законопроект. За словами депутатів, його на той час не було у сесійній залі. Напередодні Литвин зазначив, що голосування по законопроекту перенесуть, оскільки ще потрібно розглянути багато поправок. Також у списку вказано, що Микола Томенко проголосував за цей законопроект, що він згодом заперечив, повідомивши, що його картку хтось використав. Крім того, регіонал Петро Писарчук, чий голос за закон теж значиться, стверджує, що його на сесії не було, і просить відхилити голос від його імені.
Згодом Томенко повідомив, що подав у відставку, бо вважає неможливим працювати у такому парламенті.Володимир Литвин також попросив депутатів розглянути його відставку. За словами спікера, "його розвели, розвели Україну".