У Львові пройде вечір віолончельних сюїт Йогана Себастьяна Баха
У вівторок, 4 грудня, вперше у Львові прозвучить шість віолончельних сюїт Й. С. Баха в одному вечорі. Виконає їх володар вищих нагород на міжнародних конкурсах – Наталія Хома (США).
За словами директора Львівської філармонії Володимира Сивохіпа, Наталія Хома – це музикант найвищого професійного рівня. Вперше у Львові у її виконанні – унікальний проект шість віолончельних сюїт Баха в одному вечорі.
«Концерти в Україні, а зокрема, у Львові – це свято для мене. Львів – моє рідне місто, де я народилася, виросла, навчалася музики. Це місто – моя Батьківщина. Проект «Шість віолончельних сюїт Баха», який мені запропонував генеральний директор Львівської філармонії Володимир Сивохіп – особливий, адже Й. С. Бах – мій улюблений композитор, грати його музику є величезним задоволенням. Цей великий проект зайняв багато років. Кожен віолончеліст у своєму житті має вивчити шість віолончельних сюїт Й. С. Баха – бо це один із найкращих творів, які були написані для віолончелі і соло. У музиці Й. С. Баха – вічність, любов, віра, надія. З його музикою я виростала. Ще дитиною щодня ходила до Львівського органного залу слухати його твори. Щоразу зал був переповнений. Сюїти Баха розпочала грати ще у школі. Вони написані більше триста років тому. У 2002 році вперше я зіграла його сюїти у Мічіганському державному університеті. Моя мрія була заграти ці сюїти у Львові», – зазначила віолончелістка Наталія Хома.
Довідка
Наталія Хома – уродженка Львова, навчалася у Львівській музичній школі ім. С. Крушельницької і Львівській консерваторії у проф. Євгена Шпіцера; а у 1982 – 1990 рр. в Московській консерваторії у проф. Наталії Шаховської. В США Н. Хома була удостоєна Диплому Артиста Бостонського університету у проф. Леслі Парнаса. У 10-річному віці вона вперше виступила на телебаченні, а в 13 років зіграла свій перший концерт з оркестром.
Перша і єдина українська віолончелістка, яка стала лауреатом конкурсу ім. Чайковського, вона виступала з речиталями і як солістка з оркестрами у колишньому СРСР, США, Канаді, Південній Америці, Німеччині, Норвегії, Бельгії, Італії, Франції, Іспанії, Швейцарії, Східній Європі, Південній Африці, Середньому і Далекому Сході. Як солістка вона виступала з провідними оркестрами, такими як Оркестр Берлінського радіо, Белградський і Будапештський філармонійні оркестри, Національний державний симфонічний оркестр України, Оркестр Московського радіо, Йоханнесбурзький філармонійний оркестр, Камерний ансамбль симфонічного оркестру Нью-Йорк-Сіті, Камерний оркестр Ференца Ліста, а також виступала з речиталями в Залі ім. Чайковського, Великому залі Московської консерваторії, Київському Великому колонному залі, Одеському філармонійному театрі, Карнегі хол, Меркін хол і Вейль Речіталь холі в Нью-Йорку, Джордан хол і Цай Перформанс Центр в Бостоні, Краннерт Центр в Іллінойсі, Вартон Центр в Мічігані, Шаушпільхаус в Берліні, Палац художніх мистецтв в Брюсселі, Амфітеатр Рішельє де ла Сорбон в Парижі, Ліндер Аудиторіум в Йоханнесбурзі, Концерт хол Театрального центру Бакстера (Кейптаун), Великі зали Музичної академії ім. Ф. Ліста в Угорщині і Музичної академії Осло в Норвегії, Театр де Санто Ізабель в Ресіфе.
З речиталями і як камералістка вона виступала на престижних міжнародних фестивалях у Швейцарії, Німеччині, Іспанії, Україні, Франції, Бразилії, Кюрасао, Канаді, Тайвані, Чехії і численних фестивалях у США. Також вона є постійним учасником серії концертів «Музика в інституті» в Нью-Йорку.
Наталія Хома була професором Львівської консерваторії, Музичного коледжу Рузвельтівського університету в Чикаго, Мічіганського державного університету і гостьовим професором Університету Коннектікутської школи музики. У 1992 р. вона була запрошена очолити журі Першого міжнародного конкурсу м.. М. Лисенка в Києві, а у 2007 р. виступала з Національним симфонічним оркестром України на Концерті-Відкритті цього ж конкурсу.
Крім концертної діяльності, Наталія Хома є Асоційованим професором віолончелі в Чарльстонському коледжі, співзасновником і одним з музичних директорів Чарльстонського музичного фестивалю, організатором Дитячого музичного фонду, що забезпечує навчання, інструменти і фінансову допомогу потребуючим українським обдарованим студентам-музикантам.
У жовтні 2008 року вона була нагороджена титулом «Почесний професор Львівської національної музичної академії», у травні 2010 – титулом «Почесний професор Одеської державної музичної академії». У 2010 році Наталія Хома була номінована на премію GRAMMY CD «Радамес Гнатталі: Сольні і камерні твори для гітари».