Росія може перекрити Україні газ наприкінці місяця, - Секретаріат Президента
Контракти, підписані 19 січня 2009 року, не спростили, а навпаки - ускладнили відносини у газовій сфері з Російською стороною: тепер для врегулювання поточних питань необхідні щомісячні переговори, тоді як за всі попередні роки такі переговори проводилися лише раз на рік. Про це зазначив Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі Глави держави.
"Нещодавні заяви російського керівництва свідчать про те, що тепер наприкінці кожного місяця існує загроза припинення поставок і транзиту природного газу за одностороннім рішенням російської сторони", - вважає Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський. Він пояснив, що одна з основних причин цього - наявність принципу "бери або плати" в українсько-російському контракті про купівлю-продаж газу при відсутності в транзитному контракті жодних гарантій поставок російською стороною газу в українську ГТС для подальшого його транзиту європейським споживачам.
Посилаючись на попередню інформацію, Богдан Соколовський повідомив, що під час переговорів, проведених на міжкорпоративному рівні у січні та лютому, "Газпром" погодився на ігнорування принципу "бери або плати" в перші два місяці поточного року і за цей період прийняв від "Нафтогазу" оплату скорочених на 1,5 млрд. куб. обсягів імпортного газу "за фактом", але офіційно російська сторона не підтвердила цієї норми на 2009 рік у цілому.
Він нагадав, що відповідно до контракту Українська сторона в 2009 році зобов'язана заплатити російській стороні за 40 млрд. куб. газу. Незважаючи на це, керівництвом українського уряду задекларовано необґрунтований і суперечливий з точки зору міжнародного права намір розрахуватися лише за 33 млрд.
"Офіційне врегулювання цього питання в контракті мало б стати пріоритетом для керівництва уряду, юристів і народних депутатів, які були причетними до підготовки й підписання невигідних Україні газових контрактів від 19 січня 2009 року і в такий спосіб щонайменше "підставили" державну компанію НАК "Нафтогаз України", а головне - Українську державу", - вважає Богдан Соколовський.
Він прогнозує, що подальше зволікання керівництвом уряду України з офіційним і прозорим врегулюванням контрактних зобов'язань щодо проплати за фактично імпортований газ створює реальну загрозу появи наприкінці цього року серйозних боргових претензій до Української сторони з боку російської.
"Ці претензії можуть бути використані, зокрема, як додатковий потужний важіль зовнішнього політичного тиску на Україну в передвиборчий період", - зауважив Уповноважений Президента.