У Ющенка від послуг Росії не відмовляться
Росія може взяти участь у проекті модернізації та реконструкції української ГТС відповідно до умов, викладених у Спільній заяві за підсумками міжнародної донорської конференції, яка відбулася у Брюсселі 23 березня. Про це заявив на брифінгу Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський. Про це ZAXID.NET повідомили в прес-службі Глави держави.
Зокрема, положення Заяви передбачають, що "інші партнери, що мають намір надати гранти та позики для модернізації газотранзитної системи України, запрошуються надавати групі технічної координації докладну інформацію про власну готовність і можливий рівень фінансової участі".
Богдан Соколовський пояснив, що відповідно до Спільної заяви модернізація відбуватиметься за рахунок грантів та позик, які будуть повертатися за рахунок отриманого економічного ефекту.
"Російська сторона тут запрошується, російські фахівці і підприємства є бажаними учасниками процесу, але на тих умовах, які ми упродовж багатьох років відпрацювали і з європейською стороною, і з міжнародними фінансовими інституціями. Це прозорі чіткі умови кредитування і повернення кредитів", - наголосив Богдан Соколовський.
При цьому він зауважив, що якщо йтиметься про наміри іншого характеру, які раніше декларувалися російською стороною (щодо набуття права власності на українську ГТС як передумови участі у відповідних модернізаційних проектах), то такі умови є менш вигідні, ніж ті, що запропоновані європейцями.
Зокрема, це стосується міжнародного консорціуму з управління українською ГТС, який у тому вигляді, як був запропонований, суперечить чинному законодавству України.
"Коли йдеться про те, що реалізація консорціуму передбачає відчуження або передачу в управління української ГТС неукраїнській недержавній структурі, це суперечить закону України про трубопровідний транспорт", - пояснив Богдан Соколовський.
Він наголосив знову, що на тлі пропозицій, опрацьованих з країнами Європейського Союзу і міжнародними фінансовими інституціями, пропозиція консорціуму не виявилася прийнятною для української сторони. "Кожна держава відстоює свій національний інтерес. І видається до певної міри некоректним пропонувати в черговий раз те, на що було дано чітке пояснення на різних рівнях, де є проблеми з реалізацією цих пропозицій", - сказав Б.Соколовський.
При цьому він акцентував увагу, що газотранспортна система України - це один із ключових механізмів взаємодії між Україною, Росією і Європейським Союзом, відтак, у тому, щоб ця система була надійною і модерною, полягає спільний інтерес і Росії, і України, і споживачів ЄС.