Кримські окупанти відмовляються розслідувати факти викрадення українців та кримських татар
До теми
Так звані правоохоронці окупованого Криму не хочуть порушувати справи за фактом насильницького зникнення на півострові п’ятьох українців, ще щодо шести викрадень слідство припинено.
Це випливає з відповіді підконтрольної РФ «прокуратури» Криму на запит громадської організації «КрымSOS».
Зокрема, окупанти ігнорують факти викрадення Валерія Ващука, Івана Бондарця, Василя Черниша, Федора Костенка і Марселя Аляутдінова.
«Слідчими органами ГСУ СК РФ по Республіці Крим проводилися процесуальні перевірки за фактами безвісного зникнення Аляутдінова М. М. і Костенка Ф. С. за результатами яких винесено постанови про відмову в порушенні кримінальної справи», – йдеться в офіційній відповіді «прокуратури» Криму. За її інформацією, під час перевірок за вказаними фактами не отримано доказів вчинення щодо цих людей якихось протиправних дій.
За фактом зникнення Бондарця, Черниша і Ващука «прокуратура» заявила, що до слідчих органів повідомлень про них не надходило. «Повідомлення про зникнення зазначених осіб у слідчі органи ГСУ СК Росії по Республіці Крим не надходили, перевірки не проводилися, кримінальні справи не порушувалися», – сказали там.
Що стосується насильницького зникнення Мухтара Арисланова, Сейрана Зінедінова, Тимура Шаймарданова, Эскандера Апселямова, Ісляма Джеппарова і Джевдета Іслямова, то, як стверджує окупаційне відомство, слідство щодо них призупинили.
«Попереднє слідство у цих кримінальних справах зупинено у зв’язку з невстановленням осіб, які підлягають притягненню як обвинувачені», – повідомила «прокуратура» Криму.
За даними «КрымSOS», Федір Костенко – батько учасника Євромайдану Олександра Костенка, засудженого в Криму до трьох років позбавлення волі, пропав імовірно 3 березня 2015 року. Після арешту сина Федір Костенко виїхав до Києва на прес-конференцію, щоб повідомити про тортури, які застосовуються до Олександра в СІЗО. По дорозі назад в Крим він пропав. Як повідомлялося, наприкінці грудня 2016 року Верховний суд Росії відмовився прийняти касаційну скаргу у справі Олександра Костенка.
У листопаді 2015 року міліція Києва відкрила кримінальну справу за фактом зникнення в Севастополі Василя Черниша – активіста-автомайданівця, соратника кінорежисера Олега Сенцова.
Ще в березні 2014 року спільнота Євромайдан SOS висловлювала стурбованість щодо мешканців Рівного Івана Бондарця та Валерія Ващука, про місце знаходження яких нічого не відомо з 7 березня, з тих пір як вони приїхали до Сімферополя.
Вже в 2016 році стало відомо, що 11 лютого зник житель Сімферополя Марсель Аляутдінов.
Мухтар Арисланов зник 27 серпня 2015 року. Він вийшов з дому на ринок в Сімферополі і не повернувся. Свідки бачили, як Арисланова заштовхували в сріблястий мікроавтобус двоє осіб у формі працівників поліції.
Тимур Шаймарданов зник 26 травня в Сімферополі: вийшов з дому і не повернувся. Пошуками Шаймарданова зайнявся його друг Сейран Зінедінов. 30 травня він зустрівся з дружиною Шаймарданова і висловив припущення про те, що її чоловіка викрала «самооборона» Криму. Після зустрічі Зінедінов додому не повернувся. На відео з камери спостереження АЗС видно, як біля активіста зупинився червоний Деу Ланос, в який його примусово посадили.
Ескендер Апселямов зник в Сімферополі в жовтні 2014 дорогою з дому на роботу. За словами близьких Апселямова, після зникнення до нього додому приходили оперативники, які опитали хлопців, з якими проживав Ескендер.
Ісляма Джеппарова і його двоюрідного брата Джевдета Іслямова викрали у вересні 2014 року. Невідомі особи із застосуванням сили посадили їх в автомобіль і відвезли в невідомому напрямку.
Загалом за три роки анексії в Криму були викрадені 15 осіб.