Місцеві ради перестали репрезентувати інтереси громад
"У Львівській обласній раді із 120 депутатів 76 є мешканцями Львова, а ще 15 - Пустомитівського та Яворівського районів, тобто мешкають на околицях Львова. Обласна рада, як орган місцевого самоврядування, має репрезентувати територіальну громаду. Цей простий приклад уже наштовхує на роздуми", - заявив сьогодні, 10 листопада, голова Львівської облради Мирослав Сеник, відкриваючи роботу групи з питань опрацювання Концепції реформування місцевого самоврядування в Україні.
"Не можна порівнювати ступінь знання проблематики відповідної території і ступінь відповідальності, у випадку, якщо депутат просто закріплений за нею і у випадку, коли депутат є дійсно вихідцем з тої території, інтереси якої представляє в органі місцевого самоврядування", - зазначив М.Сеник.
Він додав: "Якщо ж врахувати те, що депутати, хочуть того чи ні, а узгоджують свої позиції з питань, що вирішуються у раді, із центральними офісами своїх партій, то напрошується питання: "Чи взагалі ми можемо говорити про місцеве самоврядування як таке?".
Завідувач кафедри конституційного права Львівського національного університету ім. І.Франка Любомир Бориславський, який модерує роботу групи "Засади формування (обрання) органів місцевого самоврядування", у своєму виступі заявив: "Треба визнати, що перехід до виключно пропорційної виборчої системи - не виправдав себе. Лише загострив усі проблеми. Райради й облради фактично не виражають інтересів місцевих громад. Потрібно повернутися до мажоритарної системи, а партії хай теж беруть участь".
Сьогодні, 10 грудня, у Львівській обласній раді розпочалося дводенне засідання робочої групи з питань опрацювання Концепції реформування місцевого самоврядування в Україні, в якому беруть участь представники рад 19 областей.
Як повідомив у вступному слові голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник, пропозиції, напрацьовані робочою групою, розглядатиме й затверджуватиме на своєму засіданні 21 грудня Українська асоціація місцевих та регіональних влад. "На нараді у Президента в День місцевого самоврядування, він запропонував асоціації викласти пропозиції щодо реформування місцевого самоврядування у формі документу, й подати його на розгляд керівнику Секретаріату Президента та голові Верховної Ради. Цей документ буде аналізуватися, враховуватися під час опрацювання нового варіанту Конституції України", - поінформував М. Сеник.
Учасники засідання погодилися працювати у чотирьох робочих групах за напрямками "Адміністративно-технічний устрій України та система місцевого самоврядування", "Засади формування (обрання) органів місцевого самоврядування", "Повноваження органів місцевого самоврядування" та "Засади фінансування органів місцевого самоврядування".
Остаточне узгодження тексту пропозицій до Концепції реформування місцевого самоврядування в Україні відбудеться завтра, 11 грудня.