На оплату діяльності терористів на Донбасі щодня витрачають $3 млн
До теми
- Ціна війни: у що обходиться утримання сепаратистів Forbes-Україна
За підрахунками «Forbes-Україна», утримання найманців-терористів, які воюють на Донбасі щодня обходиться їхнім фінансистам у $3 млн, а загалом сума витрат на терористів уже сягнула $250 млн. Ця сума виведена на основі тверджень експертів про те, що на Донбасі сьогодні воює близько 15 тис. найманців, а їх середня денна зарплата становить $200. З початку квітня їм було виплачено мінімум $45 млн.
Станіслав Речинський, радника міністра внутрішніх справ в коментарі виданню припустив, що сепаратистам платять близько $300 на день. Однак оплата «праці» кадирівця та місцевого гопника-ополченця істотно відрізняється, як і ставки рядових бійців та їхніх керівників. Екс-голова служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж вважає, що Ігор Гіркін (позивний − «Стрілок») отримує від декількох десятків тисяч доларів на місяць.
За даними групи «Інформаційне опір», завдяки перекриттю низки каналів у травні обсяги фінансування з Росії серйозно зменшилися. Проте значні «інвестиції» продовжують надходити і з території України. Частину коштів вдається перехопити. Так, за офіційними повідомленнями протягом квітня-червня було перехоплено понад 10 млн грн, яків призначались на «для підготовки масових заворушень і терористичних актів».
Експерти вважають, що перехоплені силовиками суми − лише незначна частина реального фінансування бойовиків. За оцінкою Forbes-Україна, тільки два місяці підтримки військового конфлікту на Донбасі коштували понад $248 млн. У розрахунок було включено мінімальні суми за основними статтями витрат: оплата «праці» бойовиків, участі в акціях місцевих «протестувальників», забезпечення зброєю, утримання баз підготовки диверсантів.
Окрема стаття витрат − оплата так званих мітингувальників. На думку координатора групи «Інформаційний опір» Дмитра Тимчука, деякі місцеві жителі, які залишилися без роботи, не гребують цим способом заробітку. Розцінки різні: від 400 гривень за блокування військ до 1 000 гривень за участь у «живому щиті». За дуже приблизними оцінками, за час конфлікту на Сході було залучено не менше 10 000 осіб. Безкоштовно − за ідею − виходили на мітинги максимум 20% із них. Якщо взяти до уваги мінімально пропоновані суми − «праця» мітингувальників коштувала близько $300 000.
Щодо зброї, то за приблизними оцінками Георгія Учайкіна, голови Української асоціації власників зброї зараз у 15-20 тисяч бойовиків, які перебувають у зоні конфлікту, є в розпорядженні мінімум 200 тисяч одиниць легкої стрілецької зброї. За середніми цінами чорного ринку, це $400 млн. Учайкін переконаний, що надалі кількість зброї буде тільки збільшуватися.
Ще одна стаття витрат – утримання баз підготовки диверсантів, яке може обходитись до $40 тис. на день. Отже, лише за останні два місяці на підготовку бойовиків пішло близько $2,4 млн.