На рахунку Держказначейства з 7,7 млрд грн залишилося 1,1 млрд грн
Наприкінці 2009 року органи державного казначейства практикували масове блокування розрахунків з місцевими бюджетами за наявності на їх рахунках коштів. Попри те, що на рахунках місцевих бюджетів обліковується 8,4 млрд грн (на 24 грудня 2009 року), місцеві органи влади не в змозі розраховуватися з постачальниками товарів та послуг, потрібних для забезпечення життєдіяльності регіонів. Про це йдеться в інформації Головної служби соціально-економічного розвитку, – інформує сайт Президента України Віктора Ющенка.
Це зупинило придбання розпорядниками коштів місцевих бюджетів низки соціально значущих товарів та послуг, зокрема паливно-мастильних матеріалів, потрібних для забезпечення безперебійної роботи транспорту спеціального призначення, насамперед автомобілів швидкої допомоги, пожежно-рятувальної служби, снігоочисної техніки, послуг зв’язку, подарунків до свят для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, тощо. Різко збільшилася кредиторська заборгованість місцевих бюджетів.
Для припинення нехтування правами місцевого самоврядування Глава держави змушений був видати Указ, згідно з яким Державне казначейство мало продовжити свою роботу зі здійснення платежів та проводити проплати в день отримання платіжних доручень.
На виконання Указу в усіх регіонах були створені територіальні комісії за участі представників органів прокуратури, Служби безпеки України, регіональних фінансових управлінь і Національного банку України, які забезпечували контроль за станом проведення органами казначейства платежів на місцях.
Так, за даними регіонів, на момент створення комісій (28.12.2009) органами державного казначейства було не виконано платіжних доручень щодо перерахування коштів з місцевих бюджетів на загальну суму понад 1,6 млрд гривень. За період з 28 по 31 грудня до органів держказначейства розпорядниками коштів місцевих бюджетів ще було подано платіжних доручень на 2,4 млрд грн. Завдяки роботі комісій Державне казначейство виконало платіжних доручень на 2,9 млрд грн, із них нових доручень на 1,8 млрд грн, а також тих платіжних доручень, що були подані раніше, на 1,1 млрд гривень.
Сума не проведених на 31 грудня платежів сягнула 1,1 млрд грн (з яких 0,6 млрд грн за новими платіжками).
Комісіями подано 145 звернень до органів прокуратури про факти виявлених порушень на суму 410 млн грн, якими на 31 грудня 2009 року винесено 44 приписи на суму 296,5 млн грн.
Завдяки втручанню Глави держави в ситуацію було забезпечено проведення найбільш важливих платежів. Однак уряд залишився неспроможним повернути «позичені» у місцевих бюджетів кошти, оскільки Єдиний казначейський рахунок практично порожній (залишок ЄКР на 01.01.2010 – 1,1 млрд грн, тоді як на початок 2009 року на ньому було 7,7 млрд грн). У зв’язку з цим громади залишаються позбавленими можливості профінансувати свої видатки на суму понад 8 млрд грн за рахунок власного джерела, яке існує на папері, але на невизначений термін «конфісковано» урядом.
Незрозуміло, як питання повернення цих коштів буде вирішено цього року. Адже місцеві бюджети врахують їх як джерело фінансування своїх видатків 2010 року, що створить проблеми із фінансуванням цих видатків навіть у разі припинення цього року практики використання коштів місцевих бюджетів для фінансування інших видатків. Таким чином, місцеві бюджети і цього року залишаться заручниками політики уряду щодо приховувань дисбалансів бюджету та Пенсійного фонду 2009 року.