Кілька днів тому прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що вимагає від операторів АЗС знизити ціни на пальне, оскільки вартість нафти опустилась до чергового історичного мінімуму. Натомість, продавці пального менш оптимістичні.
Попри те, що сьогодні вартість нафти вже менше 30 доларів за барель, на думку керівника департаменту маркетингу мережі АЗК «ОККО» Василя Дмитріва про зниження вартості бензину можна говорити лише за умови стабільного курсу національної валюти. Справа в тому, що у структурі цін на пальне собівартість закупленого бензину становить лише 40%, при цьому також варто пам’ятати, що закуповують його у валюті.
Від курсових коливань також залежать і акцизні збори. Наприклад, введений минулого року додатковий місцевий збір у розмірі 5%, цього року змінили на сталу ставку у розмірі 0,042 євро на літр. Фіскальні органи пояснювали це тим, що оператори АЗС уникали сплати цього місцевого податку.
«Виходячи з кон’юнктури грудневих поставок пального можна було очікувати зниження цін на початку січня. Але, на жаль, зниження світових цін на нафту збіглося в часі зі збільшенням ставок акцизів на моторне пальне в Україні. Так, з 1 січня вони зросли на 13%, а також змінився механізм нарахування роздрібного акцизу. Фактично податкове навантаження збільшилося в середньому на 70 коп. на л», - пояснив Дмитрів.
Інфографіка: Назар Тузяк
У грошовому еквіваленті, при вартості 1 л бензину марки А95 – 20,99 грн, структура вартості пального виглядає наступним чином:
собівартість нафтопродукту – 8,396 грн
податки – 9,025 грн
логістичні витрати – 0,419 грн
маржа оператора* – 3,148 грн.
*Із маржі покриваються затрати на утримання інфраструктури АЗК, нафтобаз, офісів, лабораторій контролю якості тощо, затрати на обслуговування кредитів, на заробітну платню працівникам.