Реверс газу з ЄС в Україну законний, - єврокомісар
Єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Оттінгер заявляє про повну законності реверсних поставок газу з Європейського Союзу в Україну.
Про це він заявив в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна", коментуючи звинувачення, висунуті "Газпромом" на адресу України про незаконність таких поставок.
"З точки зору європейського законодавства ми можемо сказати, що в рамках ЄС і Енергетичного співтовариства газ може текти вільно. Ніщо не заважає державам-членам ЄС встановити фізичні двонаправлені потужності з країнами – не членами ЄС і продавати газ за межами ЄС", – сказав єврокомісар.
Оттінгер також стверджує, що і віртуальні зворотні потоки абсолютно відповідають правилам ЄС і Енергетичного співтовариства.
"Вони є одним із способів оптимізації поставок і торгівлі газу в рамках внутрішнього ринку ЄС (і Енергетичного співтовариства), і можуть реалізовуватися як свопи між різними покупцями", – пояснив він.
Європейський комісар навів як приклад те, як аналогічні поставки були реалізовані в Польщі на трубопроводі Ямал-Європа.
Він також заявив, що ЄС продовжує наполягати на тристоронньому форматі газотранспортного консорціуму з управління українською ГТС, стверджуючи, що це в інтересах усіх зацікавлених сторін – Києва, Москви і Брюсселя.
"У майбутньому української ГТС зацікавлені три сторони, а саме – Україна, Росія та ЄС. Постачання російського газу до ЄС як і раніше, головним чином, йде транзитом через Україну", – зазначив він.
"З 138 мільярдів кубометрів газу, які були експортовані в Європу в 2012 році, близько 84 мільярдів кубометрів пройшли транзитом через Україну. Тому ми повинні всі разом обговорити стурбованості кожної зі сторін і намагатися знайти оптимальні, взаємовигідні рішення, ніж та чи інша сторона просуває двосторонній підхід, який виключає одну із зацікавлених сторін", – заявив він.
Відповідаючи на питання про інші можливі форми співробітництва по українській ГТС, враховуючи раніше заявлену позицію Росії про двосторонньому формату, Оттінгер знову підкреслив, що і це повинно обговорюватися трьома зацікавленими сторонами, а саме "між Україною, Росією та ЄС з урахуванням суверенних інтересів України".
"ЄС готовий продовжувати надавати сприяння участі зацікавлених компаній Євросоюзу", – додав європейський комісар.
Коментуючи висловлювання російського президента Дмитра Медведєва про те, що Москва може взяти участь у тристоронньому консорціумі з управління українською ГТС, якщо Київ відмовиться від правил ЄС у галузі енергетики, Оттінгер заявив: "Ми вважаємо, що правила, які в даний час імплементуються Україною у контексті її членства в Договорі про Енергетичне співтовариство, дозволять створити відкритий, прозорий і конкурентний енергетичний ринок в Україні".
Він уточнив, що такий ринок "буде корисний Україні з точки зору енергетичної безпеки, а також Європейського Союзу і Росії, зокрема, для забезпечення надійності транзиту російського газу до країн ЄС".
"Ми вважаємо, що прагматичне рішення для забезпечення прозорого і недискримінаційного управління українською ГТС може бути знайдено в рамках членства України в Енергетичному співтоваристві", – резюмував єврокомісар.