«Правий сектор»: хто почав атаку в Києві?
Радикальне крило київського Євромайдану «Правий сектор» - це ті, хто забезпечував охорону на Євромайдані, хто великою мірою формував загони самооборони, і, головне, хто фактично пішов в атаку проти силовиків як на Банковій 1 грудня, так і на вул. Грушевського 19 січня.
Дехто вже тепер вважає їх «героями». Хтось інший досі вважає їх «провокаторами». Намагаючись уникати будь-яких оціночних суджень, пропонуємо вашій увазі факти, які допоможуть відповісти на запитання «Хто вони?».
Хто входить у «Правий сектор»?
Як випливає з інтерв’ю представників «Правого сектору» українським виданням, а також з Вікіпедії, відповідну статтю якої, вочевидь, писали самі його представники, «Правий сектор» є неформальним об’єднанням, чи то пак конфедерацією, українських націоналістів. Лідера в них, судячи з цих публікацій, немає.
Головним ініціатором створення «Правого сектору» і центральною організацією в ньому є ВО «Тризуб» ім. С. Бандери. Також туди входять організації «Патріот України», Соціал-Національна Асамблея (яка, своєю чергою, також об’єднує декілька радикальних націоналістичних рухів – про це див. нижче), Київська організація «Білий молот», УНА-УНСО і «Воля». Приєднуються до них і футбольні фанати і ультраси київського «Динамо» і львівських «Карпат».
Окрім того, виходячи з тверджень представників «Правого сектору» і опозиційних політиків (зокрема, нардепа від ВО «Свобода» Юрія Сиротюка), у «Правий сектор» також неформально входить доволі велика кількість людей, які не належать до жодної організації.
Щодо львівського «Правого сектору», то до нього, за словами одного з координаторів Захара Саджениці, входить дві організації – вже згаданий вище «Тризуб» і «Молода Галичина», а також футбольні фанати.
Що це за організації?
Більшість цих організацій є мілітарними або квазі-мілітарними ультраправими об’єднаннями українських націоналістів.
Так, ВО «Тризуб» ім. С. Бандери виникло у 1993 році, як силове крило Конгресу Українських Націоналістів. У 1999 році став окремою організацією «орденського типу. Цікаво, що під час передвиборчої кампанії того ж року «Тризуб» підтримав у другому турі президентських виборів Леоніда Кучму про комуніста Петра Симоненка. В 2001 році газета цієї організації «Бандерівець» критикувала учасників акції «Україна без Кучми». На місцевих виборах 2010 року в окремих регіонах «тризубівці» критикували і ВО «Свобода» і Олега Тягнибока, як недостатньо радикальних. Саме ВО «Тризуб» стоїть за знищенням пам’ятника Сталіну, встановленого біля місцевого офісу КПУ в Запоріжжі, в ніч на 1 січня 2011 року.
«Патріот України» виник у 1999 році, як мілітарна структура «орденського» типу при СНПУ. В 2004 році керівництво партії оголосило про її розпуск, але у 2005 вона відродилася вже як самостійна організація. В жовтні 2008 року під час маршу з вшанування УПА в Києві «Патріот України» брав участь у масовій сутичці з працівниками міліції. Тоді також мав місце конфлікт між «новими правими», до них відносить себе і «Патріот України», і «старими» (традиційно – партійні націоналістичні структури).
«Патріот України», як і низка інших ультраправих угруповань («Українська альтернатива», «СіЧ», «РіД») входять до Соціал-Національної Асамблеї. Як стверджують представники самої організації, вона об’єднує «усіх національно мислячих і активних Українців, виключно представників європеоїдної раси». Окрім раси, також роблять акцент на мілітарній естетиці. У 2011 році разом з активістами ВО «Свобода» спробували зірвати акцію в рамках кампанії «Проти деградації освіти», і напали на її учасників.
Врешті, «Білий молот», створений спочатку переважно з «Святошинських робінгудів» почав діяти в Україні лише у вересні 2013 року, зосередившись тоді на погромах гральних салонів. При цьому вбачали себе прототипом муніципальної міліції, підконтрольної громаді. Для них теж характерні націоналістичні погляди.
Коли виник «Правий сектор»?
Згідно з твердженнями представників «Правого сектору», ця неформальна конфедерація організувалася 28-29 листопада у Києві. Вже 1 грудня його представники брали участь в невдалому штурмі Банкової, після чого їх назвали «провокаторами». 19 січня вони пішли на конфронтацію з правоохоронцями на вул. Грушевського.
Однак охороною масових протестів націоналісти, які входять до «Правого сектору», займалися й раніше. Так, «Тризуб» і «Патріот України» охороняли «підприємницький Майдан» в 2010 році – зокрема, не давали встановити намети комуністам і анархістам.
Яка кількість людей входить до «Правого сектору»?
Оскільки рух є неформалізованим і нелідерським, то даних про кількість його учасників немає – вона постійно змінюється. Самі представники руху в своїх інтерв’ю орієнтуються на кількість підписників у соцмережах. Так, на сьогодні їхня сторінка у мережі «ВКонтакті» налічує понад 48 тис. підписників.
Чи пов’язаний «Правий сектор» із ВО «Свобода»?
Окремі активісти і журналісти висловлювали припущення про те, що «Правий сектор» в основному є «неформальною молодіжкою» ВО «Свобода». Втім, жодного підтвердження цьому знайти не вдалося.
Самі представники «Правого сектору» в інтерв’ю заперечували будь-яку причетність до ВО «Свобода». На запитання про те, чи бодай хтось із активістів «Свободи» долучається до роботи «ПС», їх представник відповів: «Якщо вони і є навіть, то ми не питаємо про їхню політичну приналежність. Нас це не цікавить».
Своєю чергою Юрій Сиротюк, народний депутат і речник ВО «Свобода», сказав ZAXID.NET, що формально не може ані підтвердити, ані спростувати інформацію про зв’язок «Правого сектору» з його партією. Втім, «неформальних молодіжок», за його словами, не буває, і «Свобода» цей рух не створювала і не координує.
«Правий сектор» - це дуже неформальне об’єднання рухів і активістів, які схиляються до активних дій. Зараз «Правий сектор» - це всі громадяни, які знаходяться на вул. Грушевського і вважають, що можливості мирного протесту вичерпані… Вони рухаються в руслі українського націоналізму, і це – русло, в якому рухається і «Свобода», - зазначив Юрій Сиротюк.
Відтак помітно, що представник «Свободи», на відміну від риторики опозиціонерів, яку можна було чути 1 грудня, не схильний був називати представників «ПС» «провокаторами». Також він, всупереч представникам ультраправих, сказав, що, наскільки йому відомо, представників «Правого сектору» 1 грудня біля Банкової не було.
Данило Мокрик, ZAXID.NET