Російський рубль очолив світовий рейтинг падіння валют
В понеділок, 15 грудня, російський рубль обвалився так, як ще не падав ніколи в своїй історії. Таким чином, він блискавично очолив рейтинг світового падіння, випередивши за цим показником українську гривню, передає ТСН.
Напередодні у московських банках курс євро сягнув уже 90 рублів, а за доллар давали 80. Офіційний курс російської валюти трохи нижчий - доллар продавали по 63 рублі, а євро – по 78.
Загалом від початку року рубль обвалився на 74%.
Таке падіння експерти пояснюють санкціями Заходу проти Росії через її агресію проти України, а також світовими цінами на нафту, яка за рік подешевшала приблизно на 40% - до 61 долара за барель.
Між тим, Центральний банк Російської Федерації від 16 грудня підняв свою ключову ставку на 6,5% – до 17%. Таке рішення фінансовий регулятор пояснює "необхідністю обмежити девальваційні та інфляційні ризики, які суттєво зросли останнім часом", пише Радіо Свобода.
Це друге за тиждень підвищення ключової ставки – 11 грудня Центробанк додав до цього показника 1%.
Протягом року російський регулятор піднімав цю ставку шість разів – уперше це сталося 3 березня, коли ринок бурхливо відреагував на рішення російського парламенту про дозвіл на застосування Збройних сил Росії на території України. До березня ключова ставка становила 5,5%.
Різка зміна ключової ставки завжди свідчить про кризу в економіці. «Звичайним» кроком для цієї ставки вважається 0,25 або 0,5 процентного пункта.
Ключова ставка – це відсоток, під який Центробанк видає кредити комерційним банкам. При низькій ключовій ставці і швидкому ослабленні рубля банки можуть брати гроші у Центробанку, переводити їх у валюту і за рахунок знецінення рубля отримувати дохід, який покриває ставку. Висока ключова ставка робить такі операції ризикованішими.
При цьому не виключено, що під такий високий відсоток банки не захочуть брати гроші у Центробанку, тому не видаватимуть нових кредитів. Це вдарить по економічній активності: люди стануть менше купувати і перестануть вкладати в нові бізнес-проекти.