OECD підтримала ініціативу АМКУ карної відповідальності за змови у державних закупівлях
Конкурентні відомства-члени Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD) підтримали ініціативи Антимонопольного комітету України щодо введення кримінальної відповідальності за антиконкурентні змови під час державних закупівель. Цю позицію керівники антимонопольних органів світу висловили виконувачу обов’язків Голови Комітету Олександру Мельниченку під час Глобального форуму з питань конкуренції OECD в місті Парижі.
Учасники форуму також дійшли спільного висновку, що для ефективної боротьби з антиконкурентними змовами у сфері держзакупівель антимонопольні відомства повинні мати тісну співпрацю з іншими державними, в тому числі правоохоронними органами, забезпечуючи постійне поширення у суспільстві знань щодо негативних наслідків таких порушень, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі АМКУ.
Як повідомив у ході форуму Олександр Мельниченко, сфера державних закупівель потребує прискіпливого державного контролю та інформаційного обміну конкурентних відомств щодо удосконалення механізмів розслідування змов тощо. «Це дозволить не лише припиняти подібні порушення на різних товарних ринках, а й попереджувати їх, що є актуальним для усього світу. Тобто, ми з колегами працюємо як над правозастосуванням, проведенням розслідувань, накладенням штрафів, так і над запровадженням запобіжних заходів та формуванням того явища, яке називається культурою конкуренції», – наголосив керівник української делегації.
Керівники інших конкурентних відомств, зі свого боку, відзначили, що Україна у сфері державних закупівель йде європейським шляхом.
Як відомо, Антимонопольний комітет України ініціює посилення слідчих повноважень, зокрема наділення співробітників правами бути присутніми під час розкриття тендерних пропозицій, оскаржувати процедуру закупівлі до того, як розпочнеться виконання укладених договорів, у разі виявлення очевидних ознак спотворення торгів, що є загальноприйнятими нормами законодавства ЄС. Крім того, розроблений Комітетом законопроект щодо введення кримінальної відповідальності за змови для керівників компаній, які приймають відповідні рішення, був схвалений Урядом та підтриманий Верховною Радою України у першому читанні.
Участь у форумі OECD взяли керівники та посадовці конкурентних відомств близько 70 країн світу, делегації міжнародних урядових та неурядових організацій.
Торік експерти OECD публічно представили в Києві позитивну оцінку стану конкуренційного законодавства, конкурентної політики України та діяльності Комітету. Результатами дворічного аналітичного огляду, ухваленими на Глобальному форумі OECD у 2008 році, стало надання низки рекомендацій Комітету та Уряду щодо подальшого розвитку в Україні конкурентного середовища.
На щорічних Глобальних форумах OECD схвалюються найкращі практики антимонопольної діяльності, напрацьовуються методики розслідувань та визначаються спільні підходи до розгляду справ.
OECD заснована в 1961 році. Починаючи з 1998 року OECD здійснила оцінку стану конкурентного законодавства і політики в 30 країнах світу. Зокрема, в США, Аргентині, Бразилії, Японії, Кореї, Великобританії, Франції, Німеччині, Італії, Іспанії, Польщі, Чехії, Туреччині, Південній Африці, Україні тощо.