Підприємства ЖКГ зобов'яжуть автоматично оплачувати енергоносії
Кабінет міністрів запропонував узаконити автоматичний механізм розрахунків комунальних підприємств за енергоносії. Тепло- та водопостачальні компанії зобов'яжуть відкривати спецрахунки, з яких буде проводитися оплата спожитого газу та електроенергії.
Учасники ринку підтримують ініціативу, але попереджають, що вони втратять право вільно оперувати коштами. Експерти вважають, що впровадження спецрахунків повинно супроводжуватися посиленням держконтролю за їх роботою, повідомляє КомерсантЪ-Україна.
Компанії, що отримують кошти споживачів за послуги централізованого опалення, гарячого та холодного водопостачання, повинні будуть спрямовувати кошти виключно на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання. З цих рахунків будуть автоматично перераховуватися кошти на оплату енергоносіїв. Про це йдеться в урядовому законопроекті № 7115, текст якого в п'ятницю було оприлюднено на сайті Верховної ради.
Рахунки будуть відкривати банки-агенти, уповноважені Кабміном. Вперше цей механізм був випробуваний в 2008 році, коли уряд постановою №1082 зобов'язав теплокомуненерго відкривати рахунки в Ощадбанку та Укргазбанку. Але підприємства затягували з їх відкриттям. За даними НАК "Нафтогаз України", на 12 травня тільки 235 підприємств подали заявки на відкриття спецрахунків. Тому уряд Юлії Тимошенко ще в листопаді 2009 року запропонував парламенту ввести аналогічний механізм розрахунків постачальників послуг ЖКГ за спожиті енергоносії.
Однак законопроект № 5280 було повернено у березні у зв'язку зі зміною уряду. Поверннено на повторне друге читання і схожий законопроект №4765 про відкриття рахунків для накопичення коштів на реконструкцію та модернізацію об'єктів теплопостачання.
Учасники ринку підтримують ініціативу. "Такий механізм позбавить підприємства галузі від необхідності самостійно розподіляти кошти на оплату енергоносіїв. Водопостачальні підприємства зможуть своєчасно розраховуватися за електроенергію", - зазначив директор КП "Чернігівводоканал" Олександр Шемет. А директор "Кіровоградського теплокомуненерго" Володимир Куликов вважає, що в цілому на підприємствах галузі затвердження такого механізму розрахунків позначиться позитивно. "Але у нас практично не залишиться коштів на розрахунки за борги попередніх років. Не варто забувати, що із затвердженням спецрахунків для відрахувань на модернізацію ми позбавлені можливості самостійно розподіляти кошти на потреби підприємства", - говорить він.
Експерти вважають, що запропонована схема буде працювати тільки при наявності механізму державного контролю. "Для водоканалів такий механізм діє протягом десяти років, що дозволило істотно поліпшити платіжну дисципліну. Що стосується теплоенергетики, то не всі компанії користуються спецрахунками. Це пов'язано з тим, що в законодавстві чітко не прописані механізми контролю за розрахунками та не передбачена відповідальність для підприємств ", - сказав генеральний директор "Полтаватеплоенерго"Володимир Чернявський.
Одне лише введення спецрахунків не вирішить проблеми ринку, говорять його учасники. "Підприємства накопичують заборгованість через невідповідність тарифів економічно обґрунтованого рівня. Крім того, платіжна дисципліна споживачів залишає бажати кращого. Проте найголовнішою проблемою є відсутність у законодавстві чіткої процедури розподілу підприємствами отриманих за тарифами коштів. Це найчастіше приводить до їх нецільового використання, що виливається в багаторічну заборгованість компаній за газ та електроенергію ", - зазначив В. Чернявський.