Промоція Львова: як зробити місто привабливим
Важливою складовою розвитку міста є його репутація. Створити її можна, проводячи правильну промоційну політику. Який імідж потрібен Львову? Перше, що спадає на думку, – туристичного та культурного центру. Але промоція – це реклама чогось, певного продукту. Головне питання – якого продукту?
Львів має культурний, архітектурний потенціал, однак поки що він не підкріплений достатньою кількістю готелів, добрими дорогами, розважальними центрами, концертним залом, виставковим центром. Якщо говорити про промоцію Львова як міста для інвестицій, то потрібен як пакет інвестиційних пропозицій, так і план залучення потенційних інвесторів. Та найголовніше - потрібна довгострокова стратегія розвитку. Місто повинно планувати свій поступ не на 5-10 років, а на 100 років вперед. Лише так ми зможемо чогось досягнути.
Для порівняння, місто-побратим Львова Санкт-Петербург сформував «Концептуальну модель стійкого просторового розвитку Санкт-Петербурга в XXI сторіччі». В цьому плані відображено чітке бачення, яке місце повинна зайняти північна столиці Росії у світовому, регіональному просторі, які власні найбільші проблеми треба вирішити за цей період.
Без такого плану розвитку важко розробити реальну концепцію промоції будь-якого міста.
Львів - місто Євро-2012
Стиснути часові межі розвитку Львова може Євро-2012. Саме ця подія повинна стати початком якісного стрибка міста Лева у майбутнє. Місто має базувати свою промоційну політику, сконцентровану у гаслі «Львів - місто Євро-2012». Залежно від того, яку інфраструктуру Львів отримає після єврочемпіонату, належить планувати його подальший шлях.
Промоцію Львова варто поділити на дві частини - до Євро-2012 і після чемпіонату. Якщо зараз наполегливо працювати над іміджем Львова як туристичної столиці, то, можливо, це дасть певний результат, але залишаються побоювання, що турист, приїхавши до нашого міста, не побачить очікуваного і не повернеться сюди.
Важливо також зрозуміти, що промоція Львова у минулі роки апріорі не могла бути вдалою, бо не було що пропонувати. Цифри це доводять - за час незалежності на одного львів'янина припадає 296,1 євро інвестицій, щороку місто відвідує близько 200 тис. туристів, обсяг послуг, наданих туристичними організаціями та готелями минулого року, становив всього 118 млн грн. Для міста, туристичний потенціал якого порівнюють з Краковом, цифри невтішні. Львів має кілька вдало розрекламованих продуктів, посеред яких «Різдво у Львові», «Великдень у Львові», День Львова, але цього замало.
Мета важливіша за процес
Сьогодні ніхто не ставить під сумнів туристичний, науковий, культурний потенціал Львова. Однак проблема в тому, як навчитися його професійно використовувати.
Влада Львова взялася за розробку концепції промоції міста. У документі, наразі ще незатвердженому, сформовано три ключові аспекти промоції - покращення іміджу Львова серед його мешканців, в Україні, у світі. Можливо, було б доцільніше розбивати промоцію не за територіальним принципом, а за принципом досягнення мети - створення іміджу Львова як туристичного центру, культурного центру, міста для інвестицій, осередку науки та технологій, інноваційного центру тощо. І за цими напрямками вести промоцію як в Україні, так і поза її межами.
Під час розробки іміджу Львова в Україні важливо зрозуміти, що зараз про наше місто думають українці, який загальноукраїнський імідж у міста сформовано. Згідно із концепцією промоції Львова, міська влада хоче, аби українці сприймали місто Лева як історичну спадщину України. Для цього пропонуються різні механізми промоції, зокрема медійні. Але при цьому слід пам'ятати - рекламувати потрібно готовий продукт, який окрім гарної «обгортки» має мати «смачну начинку».
Львів впізнаваний
Важливою частиною промоції Львова є створення системи візуалізації та ідентифікації міста. Воно мусить мати свої символи, «марку», емблеми, використовувати для реклами образи відомих особистостей минулого, за якими б Львів могли ідентифікувати закордоном. Ця символіка має безкоштовно роздаватися для промоції в усіх львівських закладах харчування, музеях тощо.
І наостанок. Якщо говорити про перспективу створення позитивного іміджу Львова поза межами України, то передусім влада має з'ясувати - для кого ми створюємо промоційну продукцію, тобто з ким ми хочемо товаришувати і бачити у своєму домі. Якщо це поляки, то для них слід виготовити свій продукт, якщо росіяни - інший, для англійців - третій.
Кожен закордонний турист має різне уявлення про свій відпочинок у Львові, тому до кожного треба шукати свій особливий підхід.
Фото з сайту www.svali.ru