Регіонали хочуть, щоб виробники алкоголю платили ПДВ авансом
Партія регіонів пропонує узаконити авансові платежі з ПДВ для вітчизняних виробників алкогольних напоїв. Продаж марок акцизного збору буде здійснюватися тільки після сплати 20% фактичного розміру податку. Депутати вважають прийняття законопроекту цілком реальним, оскільки алкогольна галузь практично не платить ПДВ.
Законопроект N9485 запропонував депутат Андрій Пінчук (Партія регіонів). У пояснювальній записці до законопроекту він зазначає, що дана норма допоможе стабілізувати надходження до держбюджету, а податківцям дасть можливість своєчасно виявляти факти ухилення від сплати ПДВ. Економічний ефект від узаконення авансових платежів депутат не вказує, повідомляє Комерсант-Україна.
У Державній податковій службі заявили про недоцільність прийняття такої зміни, адже сплатити частину ПДВ зі ще нереалізованого товару буде проблематично.
Виробники алкоголю відмовилися давати офіційну оцінку законопроекту, але визнають, що щомісяця їм доведеться вилучати з оборотних коштів 20% авансового ПДВ і сплачувати податок з ще не розлитої продукції. "Зараз ми платимо ПДВ протягом 45 днів після того, як продукція відвантажена в торговельні мережі. За цей період товар продається, і ПДВ надходить нам. Ця норма невигідна для нас, але, звичайно, прийнятна для бюджету", - говорить один з великих виробників міцного алкоголю. На його думку, влада хоче користуватися грошима, які бізнес ще не заробив. Ще один представник компанії впевнений: якщо зміни підтримають депутати, платити аванси все одно доведеться, але кількість виробників скоротиться.
Керівник асоціації "Укргорілка" Іван Жолнер погоджується, що додаткове фінансове навантаження призведе до банкрутства низки виробників, в основному невеликих, і буде сприяти розвитку тіньового сектора.
"Тіньовий ринок зараз займає 23%, ще пару років тому він був менше 18%. І якщо недавно ми прогнозували зростання легального сектора, то зараз говоримо лише про зростання нелегального", - додає віце-президент Торгово-промислової палати В'ячеслав Сокерчак. Він зазначає, що в основному нелегально в Україну потрапляє російська продукція, оскільки витрати на виробництво в Росії менші. "Тобто у нас створюються всі умови, щоб українським виробникам стало невигідно працювати. З початку року виробництво впало на 30%. Під Новий рік очікуємо невеликого зросту, але за підсумками року падіння буде на рівні до 30%", - відзначає В. Сокерчак.
Глава підкомітету з питань акцизного податку, законодавчого врегулювання ринку спирту, алкоголю і тютюну парламентського комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Олег Царьов (Партія регіонів) вважає прийняття законопроекту цілком реальним. Він додає, що ще при розробці Податкового кодексу він наполягав на цій нормі, адже виробники алкоголю практично не платять ПДВ. "Їх структура витрат передбачає сплату хоч якоїсь частини ПДВ. Але вони "надувають" податковий кредит і не платять. Обсяги ухилення складають мільярдні суми", - зазначає він.