Rosja zwołuje naukową konferencję o "ludobójstwie i etnocydzie kulturalnym Rusinów Zakarpackich"
19 grudnia na sali obrad Uczonej Rady Południowego Uniwersytetu Federalnego (Rostow-na-Donu, Rosja) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna "Ludobójstwo i kulturalny etnocyd Rusinów Rusi Karpackiej (koniec XIX - początek XX w.)". Anons konferencji umieszczono na stronie internetowej Fundacji Kultury Strategicznej - poinformował korespondent ZAXID.NET.
Przedsięwzięcie prowadzi Centrum Ukrainistyki PUF wspólnie z analitycznym centrum "Fundacja Kultury Strategicznej " (Moskwa) przy wsparciu wydziału historii PUF i organizacji społecznej "Ruś" (Mołdawia, Kiszyniów). Wśród uczestników - czołowi uczeni, eksperci, politycy i działacze społeczni z Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Czech i innych krajów.
Podczas pracy konferencji rozpatrzeniu i omówieniu podlegną takie zagadnienia:
Ukraina Karpacka jako kulturalno-historyczny fenomen świata słowiańskiego (pojęcie "Rusin" i "rosyjskie Karpaty": aparat terminologiczny i historia naukowych studiów tego tematu; problem lingwistycznej tożsamości rusińskich dialektów).
Prawosławie w losach Rusi Podkarpackiej, Galicyjskiej i Bukowińskiej (duchowa misja św. Cyryła i Metodego i Rusini Karpat; język starocerkiewnosłowiański jako podstawa dla kształtowania języków literackich i dialektów rusińskich; powrót do Prawosławia mieszkańców Rusi Podkarpackiej w wiekach XIX-XX; 1020-lecie Chrztu Rusi i współczesna konfesyjno-kościelna sytuacja na Zakarpaciu).
Kwestia rosyjska (rusińska) w historii Ukrainy i ludów słowiańskich (koniec XIX - początek XX wieku): Retrospektywa i perspektywa ("budziciele" ludu rusińskiego i walka z ukrainizacją; ludobójstwo Rusinów Rusi Podkarpackiej, Galicyjskiej i Bukowińskiej w okresie I wojny światowej; obozy śmierci jako środek walki z duchowym i etnokulturalnym odrodzeniem runińskości; sprawa rusińska w przeddzień i podczas II wojny światowej; walka z fszystowską okupacją i ukraińskim ruchem nacjonalistycznym; stan rusińskiego problemu w czasach radzieckich, formy i metody ukrainizacji Rusinów Zakarpacia i Przykarpacia; kulturalny etnocyd rusiństwa w okresie współczesnym).
Własna tożsamość i prawny status rusińskiej wspólnoty etnokulturalnej: światowe doświadczenie (problem etnicznej i kulturalno-historycznej tożsamości współczesnych Rusinów; niepewność statusu prawnego i etnokulturalnego rusiństwa we współczesnej Ukrainie; państwowa polityka władz ukraińskich co do sprawy rusińskiej; walka Rusinów o uznanie Rusinów za osobny lud; ruch o autonomię Rusi Podkarpackiej w latach 1990 - 2000; Doświadczenie i formy rozstrzygnięcia rusińskiego pytania w krajach Europy Wschodniej i Środkowej).
W wyniku pracy konferencji ukaże się drukiem zbiór prac naukowych.