Журналісти показали, як виглядають «таємні в’язниці» СБУ в Харкові
До теми
Начальник управління Служби безпеки України в Харківській області Едуард Кріцин показав журналістам приміщення сектора забезпечення досудового слідства, де слідчі спецслужби працюють із затриманими.
«Ось “таємна в’язниця”, як вважається! Давайте, відчиняйте всі двері, подивимося, як тут людей тримають. Проходьте, дивіться», – сказав Кріцин журналістам у четвер у Харкові.
Як передає «Інтерфакс-Україна», на момент приходу журналістів усі приміщення були порожніми. Кріцин показав чотири використовувані кімнати: дві для допитів та інших слідчих дій, одну для відпочинку співробітників та одну – для вживання їжі.
За словами працівників СБУ, востаннє одну з кімнат слідчі використовували для роботи із затриманим у ніч на четвер, 1 вересня.
Як стверджує Кріцин, допити в СБУ тривають не більше ніж дві години без перерви, як передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України.
Він також продемонстрував приміщення, підготовлені до чемпіонату Європи з футболу Євро-2012 для можливих порушників-іноземців. Двері, що ведуть до приміщення, були опечатані, їх відчинили у присутності журналістів. Із десяти приміщень два були обладнані душем і туалетом (але води там немає). У більшості інших – гола підлога та голі стіни без меблів. Подекуди видно павутиння. За словами працівників Служби безпеки, приміщення не були запущені в експлуатацію і не використовуються. Кріцин сказав, що планує в майбутньому їх використовувати для оперативних підрозділів.
Укрінформ зазначає, що приміщення сектора має заґратовані вікна. Туди підслідних доставляють на допит з Харківського СІЗО.
«Ніхто з підслідних тут не ночує, ви бачите з меблів лише столи і стільці. В так званих VIP-приміщеннях, обладнаних у рамках підготовки до футбольного чемпіонату “Євро-2012”, і ви це теж бачите, крім унітазу, є душ. Зараз з усіх приміщень на поверсі (їх понад 10, з відеокамерами і санвузлами) для слідчих дій використовують лише два», – розповів Кріцин.
У відповідь на запитання журналістів, чи є в будівлі підвали і як вони використовуються, журналістів провели у підвал, де виявилося відомче кафе, правда, зачинене на обід.
Як повідомляв ZAXID.NET, в опублікованій 29 серпня доповіді Amnesty International і Human Rights Watch зазначено, що перед публікацією звіту представники цих організацій зустрілися з головним військовим прокурором України Анатолієм Матіосом та передали йому список з 16 осіб, які перебувають в «таємних в'язницях» в Харкові. У звіті йдеться, що шестеро людей були звільнені 25 липня, ще семеро, у тому числі одна жінка – 2 серпня. 12 з цих звільнених були в списку, який правозахисники передали Матіосу. Правозахисники стверджують, що в «таємних в'язницях» СБУ зараз перебувають, як мінімум, ще п'ятеро людей. Двоє з них є громадянами Росії, ще двоє – українці, які живуть у Харкові. П'ята людина нібито страждає на психічне захворювання.
В доповіді наведені імена деяких осіб, нібито випущених з «таємної в’язниці» СБУ, подані їхні цитати, але не вказано, як вони туди потрапили.
Того ж дня в СБУ спростували цю інформацію.
1 вересня голова СБУ під час перебування у Харкові запросив журналістів до приміщень, які правозахисники назвали таємними в’язницями СБУ».