Третина українців вважає, що тарифи підвищили для збагачення окремих політиків
Майже половина українців (44,6%) вважає, що ціни на електроенергію для населення були підвищені з метою наповнення державного бюджету, а понад третина (38,1%) вважають, що це зроблено з метою особистого збагачення окремих політиків та бізнесменів.
Лише кожен п`ятий респондент (20,2%) висловив думку, що ціни на електроенергію підвищені з метою підвищення прибутковості енергокомпаній.
Про це свідчать результати телефонного опитування, проведеного Інститутом Горшеніна в січні, повідомляє УНІАН.
Згідно з ними переважній більшості українців (83,4%) відомо про підвищення на 30% тарифів на електроенергію для населення з 1 лютого. Не знає про це кожен шостий респондент (15,1%), а 1,5% - важко відповісти на це питання.
73,3% українців мають намір економити електроенергію після її подорожчання. З них 40,1% відповіли "швидше так", а третина громадян (33,2%) – "точно так". Не збираються економити електроенергію, незважаючи на її подорожчання, 21,6% наших співгромадян. При цьому 13,4% опитаних обрали варіант відповіді "швидше ні", а 8,2% - "точно ні". Важко відповісти на це запитання – 5,1% респондентів.
Повністю оплачувати рахунки за електроенергію після підвищення тарифів планують 42,3% українців. Мають намір оплачувати ці рахунки частково 21,6% опитаних, а 7,2% респондентів не збираються платити за електроенергію взагалі. При цьому більше чверті українців (28,9%) важко відповісти на це запитання.
Приведення тарифів у відповідність з економічно обгрунтованими ринковими цінами вважають причиною подорожчання електроенергії 11,9%, а 9,3% - необхідність модернізації та ремонту електромереж і електростанцій. Відповіді "інше" віддали перевагу 3,2%, а 8,6% українцям важко відповісти на запитання.
Більше половини українців (54,2%) упевнені, що підвищення тарифів на електроенергію приведе до зростання цін на загальний спектр товарів і послуг. І майже стільки ж опитаних (53,6%) припускає, що подорожчання електроенергії приведе до збільшення заборгованості населення за споживання електрики. Одним з наслідків підвищення цін на електроенергію вважають підвищення тарифів на супутні комунальні послуги (опалення, вода, газ та ін.) 40,9% українців. Майже стільки ж респондентів (40,3%) вважають, що через подорожчання електроенергії знизиться соціальний рівень життя населення. Допускають, що зростуть ціни на електротранспорт 18,7% українців, 16,2% припускають, що підвищення тарифів спричинить масові акції протесту жителів країни, а 8,3% громадян вважають, що за цим послідує приведення тарифів до їх обгрунтованого рівня. Варіант "інше" обрали 5,2%, важко відповісти на запитання – 6,1% респондентів.
Нагадаємо, Національна комісія регулювання електроенергетики підвищила тарифи для населення, яке щомісячно споживає понад 150 кВт-годин електроенергії (без електроплит і / або електроопалення), а також понад 250 кВт-годин (з електроплитами та / або електроопаленням) на 30% з 1 лютого 2011 р .
Інститут Горшеніна провів телефонне опитування на тему: "Підвищення тарифів на електроенергію в Україні" з 17 по 19 січня 2011 року. Всього згідно з випадковою вибіркою було опитано 1000 респондентів старше 18 років у всіх обласних центрах України, містах Києві і Севастополі. Квотами були регіон проживання, стать і вік респондентів. Похибка репрезентативності дослідження не перевищує +/3,2%.