У 80% випускників шкіл порушена постава: як Львів бореться з жахливою статистикою

Суспільствопромоція, 10 лютого12160
У 80% випускників шкіл порушена постава: як Львів бореться з жахливою статистикою

Довгі сидіння за партою та за письмовим столом перед комп’ютером вдома, зловживання ґаджетами, перегляд телебачення лежачи, носіння важких ранців на одному плечі, невідповідність меблів росту дитини і недостатня фізична активність – це лише мала частина факторів, які впливають на тенденцію до погіршення фізичного розвитку школярів.

Статистичні дані свідчать, що близько 80 відсотків випускників шкіл мають порушену поставу. Втім, більшість батьків недооцінюють цю проблему і не надають належного значення деформованій поставі дитини. Дарма, адже саме з неправильної постави беруть початок захворювання опорно-рухового апарату. Також неправильна постава може викликати збої в роботі внутрішніх органів, порушити їх розвиток. І навіть – спричинити короткозорість. Щоб не стикатися з подібними наслідками у майбутньому, необхідно піклуватися про здоров’я змалку. Найефективніший спосіб – профілактика.

Львів став першим містом в Україні, де почали застосовувати ефективні методи боротьби з наявною проблемою. Нещодавно у місті Лева провели комплексне навчання для вчителів шкіл за Програмою «Здорова постава», яке включає теоретичну та практичну складові. Вчителям розповідали про те, як формується постава, навчили розпізнавати візуальні ознаки порушення постави, дали рекомендації щодо інвентаря. Фізичні терапевти демонстрували вправи для всіх груп м’язів, вчителі їх повторювати і запам’ятовували для того, щоб пізніше застосовувати набуті знання й навички на уроках фізичного виховання. Заняття проходили у невеликих групах, в середньому по дванадцять людей. Станом на сьогодні ця програма вже є сертифікованою для підвищення кваліфікації вчителів з фізкультури.

Ініціатором Програми «Здорова постава» є львівський реабілітаційний центр «Zarpa». Його працівники створили програму ще в 2014 році. Спочатку впроваджували її на громадських засадах у кількох школах. Зараз проект набув великої популярності і, за підтримки Управління Освіти міста Львова, у цьому році заняття за Програмою «Здорова постава» є вже у 60-ти школах міста. Здебільшого, ця програма присвячена профілактиці появи неправильної постави в учнів 1-4 класів. Саме в цьому віці хребет дитини активно формується.

«Ми почали з того, що розповідали у школах про те, скільки у людей є м’язів та кісток і чому потрібно регулярно піклуватися про їх здоров’я, чому правильна постава є важливою. Проблеми формуються протягом всього життя. Наша ціль – працювати з початку, від 1-го класу, щоб задати правильний фізичний розвиток. Систематичні заняття з застосуванням фізичних навантажень позитивно впливають не лише на розвиток опорно-рухового апарату, а й навіть на успішність у навчанні, оскільки фізично здорові діти витриваліші, менше втомлюються, а тому їх ефективність в навчанні зростає. Також ми зауважили, що виконувати одні й ті самі вправи дітям з часом стає нецікаво, тож ми постійно розвиваємося, вдосконалюємо нашу програму, аби вона відповідала сучасним тенденціям. Ця програма не є така, що ми сьогодні придумали і вона буде роками жити, вона буде змінюватися залежно від того, які нові звички є поширеними у дітей», – розповідає один із засновників реабілітаційного центру «Zarpa» Роман Польовий.

«Наприклад, ми зауважили порушення постави у людей, які часто катаються на самокатах чи скейтбордах. Зараз це тренд. Проте, поки одна нога знаходиться на самокаті, а інша відштовхує, хребет перебуває у викривленому положенні, і це впливає на поставу. Так само спостерігаємо порушення у людей, які часто сидять за робочим столом перед комп’ютером. Їхня шия зміщується вперед. Нові тренди задають нам новий ритм. Ми бачимо, куди нам потрібно рухатися у роботі. У школах дітей вчать здобувати знання, але діти також повинні знати важливу інформацію про своє тіло, адже в нашому організмі все пов’язане», – додає співвласник центру «Zarpa» Юрій Геряк.

Заняття за Програмою «Здорова постава» проходять в ігровій формі, тому є не лише корисними, а напрочуд цікавими для дітей. Одне заняття триває близько години і складається з трьох частин: розминки, яка є попередньою підготовкою до навантажень, основної частини, що націлена на зміцнення спини та корекцію постави і в заключенні – комплексу розтяжок та вправ для стопи.

Профілактика порушень постави не лише попереджає викривлення хребта і стопи, а й розвиває м’язи, укріплює імунітет, допомагає нормалізувати вагу тіла та впливає на гармонійний розвиток всіх органів та систем.

«Мало хто знає, що фізичний терапевт робить комплексну роботу, працює і з нервовою системою, і з дихальною, і з травною теж. Ми готуємо організм бути готовим до навантажень, з якими йому доведеться стикатися в майбутньому. У тих дітей, які займаються з нами від початку створення цієї програми, ще з 2014-го року, ми спостерігаємо суттєвий прогрес. Спершу ми вчили їх правильно віджиматися від стінки, а зараз деякі дівчатка можуть відтиснутися від підлоли цілих 30 разів! Це свідчить про те, що вони в чудовій фізичній формі. Ми пишаємося тим, що за останні роки залучили до нашого проекту так багато людей. Зараз нам телефонують з інших міст і цікавляться нашим проектом. Ми відкриті до співпраці. Якщо ця статистика, згідно якої 80 відсотків випускників шкіл мають порушену поставу, за кілька років зміниться на краще, то це буде велике досягнення. І ми прагнемо до цього», – зазначає Юрій Геряк.

Львівський реабілітаційний центр «Zarpa» спеціалізується не лише на проблемах постави. Центр надає широкий спектр послуг для дітей та дорослих, серед яких: діагностика опорно-рухового апарату, реабілітація при травмах та захворюваннях хребта, після операційна реабілітація, мануальна терапія, масаж, тейпування, виготовлення індивідуальних ортопедичних устілок Insoly. Також працівники «Zarpa», окрім Програми «Здорова постава», розробили ще Програму «Здорова стопа» для дітей від трьох до п’яти років, яка спрямована на попередження плоскостопості та проблеми деформації стоп. Більше інформації можна дізнатися на офіційному сайті центру.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук