У Львові найменш публічні депутати, найбільше – чиновники, – ОПОРА
Найбільш публічними є виконавчі органи Львівської міської ради, їхній індекс публічності становить 73%. Індекс публічності міського голови Львова Андрія Садового – 66%. Найменший показник у депутатів міськради Львова – 46%. Про це свідчать результати вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування, який провела Громадська мережа «ОПОРА».
Про це повідомила 4 жовтня на прес-конференції у Львові інформаційний директор Громадянської мережі «ОПОРА» у Львові Ірина Швець. З її слів, рівень публічності виконавчих органів та міського голови можна оцінити як задовільний.
Отож, депутатський корпус Львова отримав п’яте місце серед 11 досліджуваних міст (досліджували Донецьк, Львів, Одесу, Івано-Франківськ, Луганськ, Миколаїв, Рівне, Черкаси, Чернігів, Ужгород, Луцьк), оскільки міські обранці не звітують перед виборцями.
«У депутатів все добре у частині оприлюднення інформації. Ухвали сесій і їх проекти є на веб-сайтах (міської ради та депутатського корпусу, – ред.), інформація про депутатів також. Таку практику можемо рекомендувати й іншим муніципалітетам. Але негативом є відсутність звітування депутатів перед виборцями. Львівська міська рада не рідше, як раз на рік, повинна затверджувати відповідний графік звітування», – сказала Ірина Швець.
За її словами, інформація про кількість прийомів мешканців, роботу з їхніми зверненнями та їхні звіти також повинні бути доступними на сайтах Львівської міської ради чи депутатського корпусу. «Якщо не помиляюсь, на сайті депутатів зараз є тільки два звіти, хоча мало б бути 90… Також було б добре, якби оприлюднювали протоколи засідань Львівської міськради, адже засідання є гласними і відкритими», – додала вона. Не в повному обсязі, відзначила Ірина Швець, оприлюднені також графіки прийому громадян і декларації про доходи депутатів.
Публічність виконавчих органів міськради фахівці «ОПОРИ» відзначили як одну з кращих серед 11 міст. Зокрема тому, що чиновники міста звітують за графіком на відкритих зустрічах. Однак, сказала Ірина Швець, на сайті Львівської міськради бракує інформації про виконавчий комітет: є лише інформація про склад виконкому, бракує інформації про повноваження та функції цього органу.
«Андрій Садовий у рейтинговій таблиці публічності серед міських голів – на четвертому місці, одразу за мерами Івано-Франківська, Луцька та Донецька», – сказала Ірина Швець. Вона пояснила, що таке місце в рейтингу зумовлене тим, що мер не звітує на відкритих зустрічах перед громадою міста. «Хоча він звітує про роботу перед депутатським корпусом», – зауважила Швець.
Також, з її слів, на сайті Львівської міської ради не публікують розпоряджень про кадрові призначення, які підписує міський голова, хоча така інформація не є конфіденційною. Крім того, вона зауважила, що процедура запису на особистий прийом до мера є доволі тривалою – близько місяця. «Міський голова проводить прийом громадян лише чотири години на місяць. Аби записатись на прийом, потрібно написати заяву, викласти у довільній формі проблему, а також надати документи, які підтверджують, що ви отримали відмову щодо вирішення вашої проблеми чи відповідні рішення судів», – зауважила Ірина Швець.
Довідка. Дослідження тривало впродовж чотирьох місяців, його проводили за спеціальною методологіє. Мета дослідження – визначити рівень відкритості, прозорості та підзвітності місцевого самоврядування: міського голови, чиновників та депутатів.