До теми
Клієнтам «ПриватБанку» у Львові обіцяють відчинити відділення вже у вівторок, 20 грудня, о дев'ятій ранку. Деякі банкомати також на технічній перерві, хоча більшість функціонують у звичному режимі. Черги є, але не більші, ніж зазвичай. Самі ж львів'яни за свої кошти не переживають, кажуть: державний банк навіть надійніший.
«Все-таки держава більш гарантована, ніж якийсь олігарх», — розповідає львів'янин Борис.
«Я не переживаю, а що переживати? В мене звичайна пенсія...», ― каже інший мешканець Львова Ігор.
Нагадаємо, найбільший банк в Україні націоналізували. У НБУ кажуть, що іншого шляху не було, адже «ПриватБанк» визнали неплатоспроможним і врятувати 20 мільйонів коштів вкладників могла лише держава.
Найбільший банк країни здувався повільно, але впевнено. Як тільки олігарх і власник фінустанови Ігор Коломойський побив горщики з президентською гвардією, Нацбанк заговорив про проблеми у «ПриватБанку». Йому, нібито, не вистачало грошей для докапіталізації і грошей не маленьких ― майже 150 мільярдів гривень. Та менеджери банку запевняли, що це все чутки і безпідставні нападки. Але протягом останніх тижнів відбивати інформаційні атаки стало неможливо.
«Ми продовжуємо заправляти банкомати. У нас рекорди ідуть. Щоденні зняття – 2 млрд гривень, такого не було навіть в період військових дій. Тоді було 1,7 - 1,8 млрд», — розповів голова правління «ПриватБанку» Олександр Дубілет.
«Приватбанк» обслуговує 20 мільйонів клієнтів. Якщо б він впав, впала б і вся банківська система. Представники НБУ 30 разів за рік зустрічались з адміністрацією банку, однак там грошей, кажуть, на докапіталізацію не знайшли. Тому вчора опівночі після довгих нарад уряд вирішив: «ПриватБанк» треба націоналізувати. Кажуть, кошти на його порятунок в бюджеті є. План стабілізації розробили.
«Ліквідація дефіцити капіталу банку відбудеться в кілька етапів. На першому етапі випустять облігації на 43 млрд грн», — розповів міністр фінансів України Олександр Данилюк.
Найбільший банк в Україні продали за символічну суму ― 1 гривня. Відтепер 100% акцій належать державі. Та в НБУ запевняють, що клієнти зміни власників не відчують.
Усі карткові операції за рахунками фізичних осіб будуть проходити у звичайному режимі, усі клієнти мають вільний доступ до своїх рахунків та депозитів. Банкомати та термінали продовжують працювати. Всі банкомати інших банків продовжують працювати з картками «ПриватБанку», — прокоментувала голова НБУ Валерія Гонтарева.
Тимчасові труднощі виникнуть лише у юридичних осіб. Сьогодні їхні рахунки обслуговувати не будуть ― триває зміна реквізитів. В НБУ налаштовані оптимістично, підстав для паніки, кажуть, немає. Люди знімають лише незначні суми з приватних рахунків, тож сподіваються, що не кинуться забирати і депозити. Про всяк випадок, сьогодні ще раз поповнять банкомати.
«Нацбанк у цей період підтримає стабільність нацвалюти і має для цього абсолютно всі належні інструменти», — заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.
Захистити рахунки українців пообіцяв і Президент.
«Для посилення захисту вкладників ПриватБанку я подав до Верховної Ради законопроект, який надає додаткові гарантії вкладів громадян у цій установі. Вони будуть такі ж самі, як і для Ощадбанку, як для банку що на 100 % належить державі», — розповів Президент України Петро Порошенко.
Наразі у банку ввели тимчасову адміністрацію. Новим головою правління планують призначити екс-міністра фінансів Олександра Шлапака. «ПриватБанк» він знає добре, адже в кінці 90-х працював у його структурі. Після стабілізації банку Міністерство фінансів планує його знов продати.