У Львові обговорюють проблеми стомованих пацієнтів
Сьогодні, 16 травня, у Львові почав роботу ІІ конгрес стомованих хворих України. У ньому беруть участь представники громадських організацій стомованих Львівщини, Одещини, Києва, інших регіонів України, а також стомованих Росії, Білорусії і партнерських організацій з Німеччини, Данії.
"Мета конгресу, і нашої діяльності загалом - домогтися запровадження державної допомоги стомованим хворим, як це є у країнах найближчих сусідів Росії, Білорусії, Польщі, у Європі. Адже до сьогодні, держава не виділяє жодної копійки для їх реабілітації, навіть немає централізованого обліку і точних даних про їх кількість", - заявив під час прес-конференції президент благодійного фонду "Асоціація Ілко" Юрій Лозинський.
Ю.Лозинський поінформував, що на сьогодні уже є нормативно-правове підґрунтя для запровадження фінансової підтримки. Є наказ міністерства охорони здоров’я про те, що кожен стомований пацієнт повинен мати індивідуальну систему реабілітації, тобто забезпечуватися засобами догляду за стомою. Є відпрацьований механізм надання такої допомоги: пацієнт має стати на облік у місцевій поліклініці, пройти медичну комісію, й отримати Програму індивідуальної реабілітації. Далі із цим документом слід звертатися до місцевого відділу соціального захисту населення, який би й мав видавати допомогу на придбання засобів догляду. Проте, як зазначалося вище, у бюджеті не передбачено відповідної програми фінансування.
За словами Ю.Лозинського, це питання відоме голові медичної комісії Львівської обласної ради Олександру Лемішку, і є сподівання, що у бюджеті 2009 року вперше закладуть кошти для допомоги стомованим. Проте дотепер допомога надходить лише від благочинців. Так, волонтери Європейської асоціації стомованих пацієнтів уже п'ятнадцять років поспіль транспортують в Україну вживані засоби догляду за стомою, які збирають у Європі. Щороку в Україну надходить близько двох тонн таких засобів.
Ю.Лозинський поінформував, що на Львівщині сьогодні громадські організації допомагають 1500 стомованим пацієнтам, із них 500 є мешканцями Львова. "Але це не абсолютна цифра. Це ті люди, з якими працюємо. Є ж такі, які встидаються своєї проблеми і не звертаються за допомогою".
Ю.Лозинський додав, що для придбання індивідуальних засобів догляду для одного стомованого на рік потрібно 2 тис. грн. Один такий засіб коштує, в середньому, 15-25 грн, а потрібно їх щонайменше 15 у місяць.
Через серйозні захворювання кишківника, після оперативного втручання, лікарі, щоб зберегти життя людини, змушені формувати на черевній стінці пацієнта штучний отвір - стому, призначений для виходу кишкового вмісту. Переважна більшість прооперованих змушені жити з виведеною назовні кишкою решту свого життя. Для нормального життя їм постійно потрібні засоби догляду за стомою - калоприймачі, сечоприймачі.
У країнах Європи, Росії, Білорусії діють програми повного відшкодування вартості засобів догляду за стомою для стомованих пацієнтів.